Yüksek Kolesterol Nedenleri?

Yüksek Kolesterol Nedenleri?
Yüksek Kolesterol Nedenleri?

Yüksek Kolesterol Nedenleri?

Yüksek kolesterol nedenleri? Sorusu kolesterol ile ilgili sorun yaşayanların rahatsızlığın kaynağına inerek, ana neden üzerinden tedaviye başlamak için önemlidir. Kolesterol hastalığının nedeni bulunduğundan hastalığa uygulanan tedavi hem daha kısa süre içinde etki göstermekte hem de daha etkili sonuç ortaya çıkarmaktadır. Böylelikle hastalığa karşı kesin çözüm bulunmuş olmaktadır.

Kolesterolü Tetikleyen Nedenler

Yüksek kolesterol nedenleri? Konusunda vücut kendi ihtiyacı kadar kolesterol üretmekte ve fonksiyonlarının tam olarak çalışması için kullanmaktadır. Bazı olağan dışı durumlarda kolesterol seviyesi vücutta istenmeyen orana gelmektedir. Vücutta kolesterolün artmasını tetikleyen faktörler şunlardır;

  • Kötü kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olan düzenli şekilde egzersiz yapılmaması,
  • İçerisinde katkı, koruyucu maddeler bulunan, trans yağ ile işlenmiş ürünlerin kullanılması,
  • Vücut kitle indeksinin değer aralığının 30’dan büyük olması,
  • Kan damarı duvarlarına hasar bırakan, yağ birikmesine neden olan sigara kullanılması,
  • Sorunlar ortaya çıkaran şeker hastalığının bulunması,
  • İlerleye yaşlardır.

Yüksek kolesterol nedenleri? Konusunda ana nedenin belirlenmesi ile birlikte, tedavi yöntemi seçilmesi gerçekleşir. Ana nedene uygulanan tedavi ile birlikte kolesterol istenen seviyelere çekilerek, kolesterolden kaynaklanan hastalıklarında önüne geçilmektedir.

Kolesterol Düşüklüğü İçin Uygun Beslenme

Yüksek kolesterol nedenleri? Belirlendikten sonra hastalar, kolesterolü ortadan kaldırmak ve yeniden yükselmesini önlemek için eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak değiştirmelidir. Genel olarak bir uzman desteği ile yeni hazırlanan beslenme alışkanlığı ile kolesterol ile mücadele başarılı sonuç vermektedir. Sonuçların istenen düzeyde olması için kolesterolde kandaki LDL seviyesi 130mg/dl altında yer almalı, toplam kolesterol 200mg/dl seviyesinin altında bulunmalı ve trigliserid ise 150 mg/dl seviyesinin altında seyretmelidir. HDL seviyesi ise kadınlarda 40, erkeklerde ise 50 mg/dl seviyesinin üzerinde bulunması gerekmektedir.

Yüksek kolesterol nedenleri? Kapsamında uygun beslenme teknikleri sayesinde seviyeler istenen düzeye çekilerek beklenen sağlık koşulları sağlanmış olmaktadır. Kolesterol ile ilgili olarak en önemli nokta hastalığa karşı erken müdahale edilmesidir. Bu kişiler sürekli olarak kendilerini kontrol ederek, herhangi bir olumsuzluk karşısında zaman kaybetmeden önlemini almalıdır. Hatta önceden alınacak önlemler sayesinde hastalık daha başlamadan engellenerek, kolesterolün etkileri başlamadan ortadan kaldırılmış olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir