Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Sorusu obezite ile mücadele eden hastaların hangi aşamada bulunduğunu göstermektedir. Vücut kitle indeksi kişilerin kilolarının boy uzunlularına göre oranı anlamına gelmektedir. Kişilerde kilo durumunu öğrenmek ve başlangıçta obezite hastalığına doğru şekilde müdahale etmek için kullanılmaktadır. Vücutta bulunana yapı direk ölçmeye başaramasa da olması gereken miktar hakkında bilgi vermektedir.

Vücut Kitle İndeksinin Hesaplanması

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Konusunda indeksin hesaplanması, kişilerin kilogram cinsindeki ağırlıklarının metre cinsindeki oranı ile ifade edilmesidir. Vücut kitle indeksi basit yöntemle belirlenmektedir. Bu aşamada;

  • Kişilerin boyunun karesi alınır.
  • Çıkan sonuç kişinin kilogram cinsinden ağırlığına bölünür.
  • Sonuç vücut kitle indeksi değerini vermektedir.

Bu şekilde indeks basit bir şekilde hesaplanarak kişilerin fazla miktarda bulunan kiloları tespit edilmektedir. Diyet, spor ve ilaçlar gibi önlemler ile fazla kiloların verilmesi sağlanır. Bu yöntemlerin başarısız olması durumunda Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Konusu gereğince uzmanlar tarafından ameliyatlı ya da ameliyatsız olan obezite cerrahisi uygulamaları yapılmaktadır. Böylece vücut kitle indeksi istenen seviyeye çekilmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Değeri Ne Anlama Gelir?

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Sonucunda elde edilen rakamsal değerlerin temsil ettiği bir aralık bulunmaktadır. Bu aralıklar hastalığın derecesini ve alınması gereken önlemleri göstermektedir. Bu bağlamda hesaplanan vücut kitle indeksi değerleri şu anlama gelmektedir,

 

  • 0 ile 18,4: bu aralıkta bulunan kişiler aşırı zayıf olarak değerlendirilir, kilo alması sağlanır.
  • 18,5 ile 24,9: bu aralık normal değeri göstermektedir. Kişiler ne çok zayıf ne de çok şişmandır.
  • 25 ile 29,9: Kişilerin kiloların fazla olduğu anlamına gelmekte olup, diyet programı ile kilo verilmesi sağlanır.
  • 30 ile 34,9: Birinci derece obez statüsünü gösteren aralıktır. Bu kişiler diyet uzmanı kontrolüne girmeli, beslenme alışkanlığını uzman kontrolünde değiştirmesi sağlanır.
  • 35 ile 44,9: ikini derece obez olarak nitelendirilir. Uzmanların kontrolünde obezite cerrahisi uygulanmaktadır.
  • 45 ve sonrası: Aşırı kilonun olduğu obezite seviyesidir. Kişilerin Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Kapsamında doktor kontrolüne girerek gereli cerrahi operasyonları geçirmesi gerekmektedir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir