Tüp Mideliler İçin Diyet Tavsiyeleri

Tüp Mideliler İçin Diyet Tavsiyeleri
Tüp Mideliler İçin Diyet Tavsiyeleri

Tüp Mideliler İçin Diyet Tavsiyeleri

Tüp mideliler için diyet tavsiyeleri obezite hastalığından kesin olarak kurtulmak için uyulması gereken kuralları kapsamaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra hastalar normal hayatlarına dönüşte eski beslenme alışkanlığını tamamen değiştirmelidir. Bunun yerine diyet uzmanları tarafından hastanın kilo ve sağlık durumu gözetilerek hazırlanan diyet listesine eksiksiz uyması gerekmektedir.

Tüp Mide Sonrası Diyet İçin Yapılması Gerekenler

Tüp mideliler için diyet tavsiyeleri konusunda hastalar sürekli olarak uzman gözetiminde kalmalıdır. Kilo verme süreci içerisinde hastaların yeni sağlık sorunları ile karşılaşmaması için aksatmadan uyguladığı diyet uzmanlarca vücut ihtiyaçlarına göre güncellenir. Bu kapsamda ameliyatın ardından sıvı ve püre diyet dönemini sorunsuz şekilde geçiren ve katı diyet dönemine geçen hastaların yapması gerekenler;

  • Gün içerisinde aldığı protein miktarına dikkat etmesi gerekmektedir. Uzmanların önerdiği miktarı gerek besinlerde gerek ise takviyelerde alması gerekir.
  • Vücudun vitamin mineral ihtiyacının belirlenmesi ile beslenme konusunda vitamin içeriklerine dikkat etmelidir.
  • İçerisinde karbonhidrat bulunan gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Yüksek oranda yağ ve kalori içeren besinlerin kullanımından kaçınmalıdır.
  • Tüp mideliler için diyet tavsiyeleri kapsamında gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelidir.
  • Suyu yemek aralarında değil yemekten 30 dakika önce ya da sonra tüketmelidir.

Diyet uygulaması içerisinde hastaların beslenme içeriklerine dikkat etmesi sayesinde bilinçli kilo verme süreci devam etmektedir.

Diyet Tavsiyelerine Uyulmadığı Zaman

Tüp mideliler için diyet tavsiyeleri hastalar tarafından dikkate alınmadığı ya da eksik uygulanması sonucunda kilo verme hızının yüksek olmasından dolayı yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Elastik bir yapıya sahip olan mide kesilerek küçülse dahi yeniden genişler ve daha fazla gıda alımına neden olur. Böylece hastalar verdikleri kiloyu kontrolsüz bir şekilde yeniden alır.

Tüp mideliler için diyet tavsiyeleri konusunda yetersiz uygulayan hastalarda obezite ile birlikte ilerleyen yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıklar tedavisi cevaplanmamaktadır. Ayrıca kiloların kontrollü verilmemesinden dolayı hastalarda saç dökülmesi, vücut sarkması gibi fiziki görünümü olumsuz yönde etkileyecek sorunlar baş göstermektedir. Tüp mide ameliyatından beklentilerin gerisinde kalınmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir