Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri
Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp mide uygulamasının çeşitleri, aşırı kilolardan kurtulmak, obezite ile mücadele etmek ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için mideye uygulanacak operasyonları belirtmektedir. Besinlerin bir araya geldiği ve vücuda yağ olarak yönelmesi ile ortaya çıkan kilolardan kurtulmak adına yapılan mide küçültmede hedef, tokluk hissini ön plana çıkararak sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olmaktır.

Tüp Mide Ameliyatları Nelerdir?

Tüp mide uygulamasının çeşitleri, hastanın genel sağlık durumu, bulunduğu vücut kitle indeksi oranı ve doktor kontrollerine göre değişkenlik göstermektedir. Uzmanlar tarafında uygulanan mide uygulamaları şunlardır;

  • Sleeve Gastrektonomi; Genel olarak tercih edilen tüp mide operasyonudur. Midenin yaklaşık olarak yüzde 80 lik kısmı kesilerek çıkarılmaktadır. Midenin kalan kısmına ince bir muz şekli verilmektedir. Midenin hacim seviyesi düşürülerek, iştahın azalması planlanır. Uygulanacak diyet ve egzersiz programı sonrasında kilo vermek sağlıklı ve hızlı hale gelecektir.
  • Gastrik Bypass Ameliyatı: Tüp mide uygulamasının çeşitleri konusunda mide ile ince bağırsak arasında gerçekleştirilen bir bağlantı sayesinde, tüketilen besinler 12 parmak bağırsağa uğramadan direk olarak dışarı atılmaktadır. Böylece besinler vücut içerisinde kalarak yağ oluşuma dönüşmez ve böylece kilo alımının önüne geçilmektedir.

Tüp mide uygulamasını çeşitleri kapsamında alanında uzman doktorlar tarafından yapılan operasyonların başarıya ulaşmalar kişi kontrolünde bulunmaktadır. Aralıklar ile doktor kontrolüne giderek vücut kitle indeksini ölçmeli, doktorun tavsiye ettiği diyet programını eksiksiz uygulamalı ve gerektiği kadar egzersiz yapılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Süre Fayda Sağlar?

Aşırı kilolardan kurtulmak ve bunun sürekliliğini sağlamak için uygulanan operasyonun fayda süresi uygulaması sonrasında alınan tedbirler ile belirlenmektedir. Tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında herhangi birinin uygulanmasının ardından sonuç başarılı olmuş olsa dahi, gerekli kriterlere uyulmadığı zaman eski kilolar yeniden alınmaktadır. Ancak midenin küçültülmesi ya da bağırsağın bağlanmasından kaynaklı olarak vücut bu kilo alımını kaldıramadığından dolay yapılan uygulama başarısızlık ile sonuçlanır ve hatta yeni hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Tüp mide ameliyatının faydaları ile birlikte sağlıklı yaşam koşullarının sağlanmasının yanı sıra psikolojik olarak sorunlar ortadan kalkacak ve kendi ile barışıklık dönemine girilecektir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Tüp mide ameliyatı olmadan önce bilinmesi gereken en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir