Tüp Mide Sonrasında Yaşam Kalitesi

Tüp Mide Sonrasında Yaşam Kalitesi

“Tüp mide sonrasında yaşam kalitesi nasıl etkilenir?” sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Obezite, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren ve ortalama insan ömrünü yaklaşık olarak 10-15 yıl kısaltan ciddi bir sağlık sorunudur. Tüp mide ameliyatı, kişinin hem fazla kilolarından kurtulmasını sağlar hem obezite nedeniyle mücadele etmek zorunda kaldığı sağlık problemlerinden kurtulmasına yardımcı olur hem de ortalama yaşam süresinin fazla kilo nedeniyle azalmasına engel olur.

Tüm bu faktörler göz önüne alınarak değerlendirildiğinde tüp mide ameliyatının, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde arttıran cerrahi bir operasyon olduğunu gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz.

Tüp mide ameliyatı sonrasında iyileşme dönemi hastaların en fazla merak ettiği konulardan biridir. Ameliyat sonrasında 4. saatten itibaren hasta yürümeye ve hareket etmeye başlayabilir. Ancak komplikasyon gelişme ihtimali nedeniyle hastaların ameliyat sonrasındaki ilk 3 gün boyunca doktor gözetimi altında tutulması ve takip edilmesi önerilir. Tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı %1 olmasına rağmen ortaya çıkan komplikasyonlar hayati tehlike taşıdığından dolayı acil müdahale gerektirir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasındaki 3 günlük dönemde doktor tarafından takip edilmesi önemlidir.

Ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay hasta katı gıda tüketemez. Operasyon sonrasındaki ilk 2 hafta kişi sıvı gıdalar tüketmeli 2 ila 4 hafta arasındaki dönemde ise püre haline getirilmiş besinlerle beslenmelidir. 5. haftadan itibaren hasta katı gıda tüketmeye başlayabilir ancak bu kişinin eski yeme alışkanlıklarına dönebileceği anlamına gelmez. Hasta 5. haftadan itibaren katı gıda tüketmeye başlasa da doktorunun ve beslenme uzmanının önerdiği şekilde beslenmeli ve protein açısından zengin besinler tüketmeye özen göstermelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında vücut bol miktarda proteine ihtiyaç duyar. Bunun en önemli nedeni kişinin kilo verme sürecine girmesidir. Bu dönemde kas kaybı yaşanmaması için yüksek miktarda protein içeren diyet içecekleri tüketilmesi önerilir. Bu içecekler içerdikleri protein ve lif sayesinde hem kas kaybını önler hem de kişinin zayıflama sürecinde halsiz ve yorgun hissetmesine engel olur.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir