Tüp Mide Sonrasında Safra Kesemde Sıkıntı Olur Mu?

Tüp Mide Sonrasında Safra Kesemde Sıkıntı Olur Mu?

Tüp mide ameliyatı olarak bilinen mide küçültme ameliyatı olan ya da olmak isteyen hastaların türlü soruları bulunmaktadır. Bunlardan biri de Tüp mide sonrası safra kesem de sıkıntı olur mu? Her ameliyat sonrasında türlü komplikasyonların olabileceği bilinmektedir. Doktorlarında bu konuda çeşitli bilgileri hastalar verdiği bilinir. Çünkü hasta ameliyat olmadan her türlü ameliyat sonrası komplikasyonlardan haberi olmalıdır. Olasılık düşük olsa da her ameliyatın bir riski bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonucunda da safra kesesinde taş oluşumu olma olasılığı vardır. Bunun nedeni hızlı kilo vermektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olan Hastaların Safra Kesesinde Neden Sorun Yaşanmaktadır? Olasılık Nedir?

Öncelikle her ameliyatın belli sonuçları olmaktadır. Bu tıpkı her ilacın yan etkisi olduğu gibidir. Nasıl ki yan etkisi olsa da ilacın etkisi nedeniyle ilaç almaktan çekinmiyorsak mide ameliyatı yani tüp mide ameliyatı olmaktan da hasta çekinmemelidir. Tüp mide sonrası safra kesem de sıkıntı olur mu? Aslında ilk etapta burada bilinmesi gereken safra kesesinin vücuttaki işlevidir. Safra kesesi mideden gelen besinleri enzim olarak dışarı atamakla görevli bir organdır. Sürekli besin geldiğinde safra kesesi sürekli enzim üretir. İşte bu noktada ameliyat olan hasta yeme alışkanlığı değiştiği için az besin gönderir.

Ancak obez hastalar genellikle daha sık ve daha büyük porsiyonda besin aldığı için safra kesesi de sürekli çalışmaya alışmıştır. Dolayısıyla safra kesesi ameliyat sonucunda yine eski komutla hızla çalışıp enzim üretir. Ancak emilimini yapamadığı için çamur şeklinde birikintiler oluşur. Halk arasında bu enzim birikimine safra kesesi taşı denilmektedir. Bu yüzden bu taşın oluşma olasılığının yüzde elli civarında olduğunu belirtelim. Tüp mide sonrası safra kesem de sıkıntı olur mu? Daha öncede belirtildiği gibi safra kesesinde sadece taş oluşumu söz konusudur. Bildiğiniz gibi bunun içinde oldukça basit tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca tabi ki oluşumunu önlemek için düzenli tetkikler yapılır ve gerekli önlemler alınır. Örneğin ilaç tedavisi ile oluşumu engellenir.

Neden Uzman Doktor Yapmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde yapılması önemlidir. Bunun en bariz sonucu genellikle ileri safhada obezite hastalığına sahip olmaktır. Bu yüzden de safra kesesinde oluşma olasılığı olan birikmede korkulmamalıdır. Bu işlemi uzman bir doktorun yapması sağlıklı bir yaşama devam edebilmek için önemlidir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir