Tüp Mide Sonrası Yine Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Yine Kilo Alır mıyım?

Tüp mide sonrası yine kilo alır mıyım?  Obezite ameliyatlarından sonra kilo alımının %20 oranında olduğu bilinmektedir.  Fakat ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar iyi bilinmezse kilo vermek geçici olacaktır. Kalıcı olarak kilo vermek ve kilo kontrolü yapmak yaşam tarzında ve beslenme şekillerinde değişiklik yapılmasıyla mümkündür. Sürece uyum sağlamak için psikolojik olarak hastanın kendini hazırlaması ve iradeli olması gerekir.  Ayrıca doğru beslenme ve spor yapımı kilo vermeyi hızlandırırken kilo kontrolü de sağlayacaktır.

Tüp Mide ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Tüp mide sonrası yine kilo alır mıyım?  Ameliyattan sonra yeniden kilo kazanımını iki sınıfa ayırabiliriz. Bunlardan 1. 50-60 kilo verip hafif kilo alımları olarak sınıflandırılır. 2.si ise ameliyattan sonra eski kilo rakamlarına geri dönülmesini veya yaklaşılmasını içerir. Bu gruptaki hastalar 50 kilo verdikten sonra 1 ya da 2 yıl içerisinde yeniden 30 kiloya yakın kilo artışının görüldüğü gruptur.  Bu gruptaki hastalar %5 civarındadır. Geri kilo almaların asıl nedeni mideyi bir mekanizma olarak görüp kilo verimini sadece ona bırakmalarından kaynaklanmaktadır. Hastaların da ameliyat sonrasında dikkat etmeleri gereken birçok nokta vardır. Özellikle,

  1. Uzmanların uyarılarına ve takiplerine dikkat etmektir.
  2. Duygusal yeme bozukluğu varsa bu sorunu aşmak.
  3. Ameliyatın yeni bir hayatın anahtarı olduğunu bilmek ve güzel kapıları aralamak için elinden geleni yapmak.

Tüp mide sonrası yine kilo alır mıyım?  Bu konu da endişesi olan herkes sürecin en doğru şekilde nasıl ilerleyeceğini bilerek bilinçli bir şekilde yaşamalıdırlar. Ameliyat sonrasında kilo vermek ve bir daha kilo almamak için sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konusuna dikkat etmeleri gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Protein Ve Spor İle Kalıcı Olarak Kilo Vermek

Özellikle spor yapma alışkanlığı olmayan kişiler için uzun süreli olarak spor yapmak biraz zorlayıcı olabilir. Fakat basit spor egzersizleriyle kademeli olarak spor yapma alışkanlığı kazanılabilir. Ayrıca protein alımı yapmak da yağ yakımını desteklerken tokluk hissi verecektir. Geri kilo alıma nedenleri arasında hastanın ameliyat sonrası döneme dikkat etmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Eğer süreci doğru bir şekilde yönetmek mümkün olursa %90 kalıcı kilo verilir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir