Tüp Mide Sonrası Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Tüp Mide Sonrası Yaşanabilecek Olumsuzluklar
Tüp Mide Sonrası Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Tüp Mide Sonrası Yaşanabilecek Olumsuzluklar

Tüp mide sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar hastaları bekleyen riskli durumları açıklamaktadır. Tüp mide operasyonu karın bölgesinde 4 ile 5 kesi açılarak ulaşılan midenin büyük bir bölümünün kesilerek çıkarılması esasına dayana bir cerrahi operasyondur. Kalan bölümün zımba ile dikilmesi sonucunda tamamlanan operasyonda, bazı durumlarda hasta risk kapsamına girmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Kısa Ve Uzun Dönem Riskleri

Tüp mide sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar ameliyatın bitimi ile başlayan süreçte kısa ve uzun dönemde yaşanacak olan sorunlar olarak ayrılmaktadır. Bu bağlamda operasyonun bitimi ile başlayan süreç içerisinde hastanın kısa süre içerisinde karşılaşabileceği riskli durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Zımba ile dikelen midede kaçak riski,
 • Kesi bölgelerinde ya da midenin dikilen yerinde kanama riski,
 • Solunum yollarında enfeksiyon oluşma riski,
 • Kesi yerinde fıtık oluşma riski,
 • Yaraların enfeksiyon kapma riski,
 • Hava kabarcıkları ya da farklı bir nedenden emboli oluşma riskleridir.

Tüp mide sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar kapsamında kısa dönem içerisinde hastalar müşahede altında alınmaya başlayarak sıkı bir gözetim sürecinde bulunurlar. Bu sürecin sona ermesi ile birlikte hastalarda uzun dönem sonrasında oluşabilecek riskli durumlar ise şunlardır;

 • Midede ülser oluşma riski,
 • Midenin farklı açılarda dönme oluşması riski,
 • Safra kesesinde taş oluşma riski,
 • Kesi yerlerinde fıtık oluşma riski (kısa ve uzun dönem riski içerisindedir)
 • Bağırsaklarda tıkanma oluşması riskidir.

Operasyon sonunda hastalar uzman takibi altında olarak riski durumlar önceden tahmin edilerek gerekli önlemler alınmaktadır. Böylece Tüp mide sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar başından engellenmekte hastada herhangi bir yan etki oluşturmamaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Risklerin Ortadan Kalkması

Obezite hastaların sağlıklı şekilde kilo vermek için tüm riskli durumlara önlem alarak zayıflama sürecini geçirmektedir. Dikkatli bir şekilde geçirilen süreç sonucunda başlangıçtaki kilonun büyük bir bölümü hızlı şekilde verilmektedir. Tüp mide sonrası yaşanabilecek olumsuzluklar karşından alınan önlemeler neticesinde riski durumların ortadan kalkması ile birlikte hastalar obezite hastalığının neden olduğu ve tetiklediği hastalıklardan da kesin olarak kurtulmaktadır. Sorunsuz şekilde kilo vererek daha kaliteli ve konforlu bir hayata kavuşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir