Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan kişilerin en fazla sordukları soruların başında “tüp mide sonrası tekrar kilo alır mıyım?” sorusu geliyor. Bu sorunun cevabı pek çok faktöre bağlı olarak değişiyor.

Tüp mide ameliyatı kişinin hızlıca zayıflamasını sağlayan sihirli bir değnek değildir. Eğer hasta fazla kilolarından kurtulmak, fit bir görünüme sahip olmak ve obezite nedeniyle yaşadığı sağlık sorunlarını atlatmak istiyorsa ameliyat sonrasında yaşam tarzında belli başlı değişiklikler yapmalı ve hayatını beslenme uzmanının ve doktorunun tavsiye ettiği şekilde düzenlemelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo alınıp alınmayacağı kişiye bağlıdır. Yapılan araştırmalar ameliyat olan hastaların, %10 ila %15’inin tekrar kilo aldığını ve %5 ila %10’unun kilo verip zayıfladıktan belli bir süre sonra tekrardan kilo alarak morbid obez sınıfına girdiğini göstermektedir.

Hasta ameliyat sonrasında tekrar kilo almak istemiyorsa ve zayıflayıp sağlıklı bir hayata kavuşmak istiyorsa öncelikle beslenme alışkanlıklarını düzenlemelidir. Günde 2 litre su içmek alışkanlık haline getirilmeli, ana öğün ve ara öğün düzeninde beslenilmelidir. Ara öğünler uzun süre boyunca aç kalınmasına engel olmakta ve bu sayede yeme ataklarının önüne geçmektedir.

Ayrıca tüp mide ameliyatı olan hasta TV, bilgisayar gibi dikkat dağıtan cihazların önünde yemek yememeli ve ayak üstü atıştırmaları sonlandırmalıdır. Kişi her öğün için sofra kurmalı ve yemekten 30 dakika önce sıvı tüketmeyi bırakmalıdır.

Mide ameliyatı sonrasında kızartma, makarna, ekmek, pasta ve abur cubur gibi sağlıksız ve yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren besin maddelerinden uzak durulmalıdır. Kişi protein açısından zengin kalori açısından fakir besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hızlı kilo verme süreci başlar. Bu dönemde kilo kaybının kastan değil yağdan olması için yüksek protein içeren gıdalar tüketilmeli ve doktorun onaylaması halinde yüksek proteinli diyet içecekleri takviye olarak kullanılmalıdır. Ayrıca ameliyattan 3 ay sonra doktor onayının da alınması şartıyla basit egzersizlere başlanmalı ve sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yapmak yaşam tarzı haline getirilmelidir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir