Tüp Mide Sonrası Spor Yapma

Tüp Mide Sonrası Spor Yapma

Tüp mide sonrası spor yapma dikkatli bir şekilde olmalıdır. Ameliyat öncesinde yapılan spor ve egzersiz hareketleri kontrollü bir şekilde yapılabilir ama spora çok fazla yüklenmek doğru değildir. Ameliyat sonrasında yapılan sporlara vücut farklı tepkiler veriyorsa antrenmanlar değiştirilmelidir. Bu konuda rahatsızlık yaşamamak için spor danışmanlarından destek almakta fayda vardır. Tüp mide ameliyatı öncesinde kiloların engel olduğu yapılamayan hareketler ameliyat sonrasında da yapılmadan önce dikkat edilmelidir. Çünkü vücut daha önce yapılamayan hareketlere alışık değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide sonrası spor yapma dikkatli ve kontrollü bir şekilde olmalıdır. Spor yapmanın ameliyat sonrasında ki yaşam tarzına eklenmesi bir daha kilo alma riskini ortadan kaldırır. Ameliyat sonrası spor yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

Karın egzersizleri; ameliyat sonrasından karın bölgesinde ciddi miktarlarda incelme görülecektir. İncelme başladıktan sonra göbekte sarkmalar meydana gelir. Birçok hasta karın bölgesini sıkılaştırmak istersen mideye zarar verecek hareketler yapar. Karın bölgesini sıkılaştırmak adına çok zorlayıcı olmayan egzersizler yapılabilir. Terleten termal taytlar da mideye baskı yapmayacak esneklikte olursa karın bölgesi kısa sürede toparlanır.

Kol çalışmaları; kollar kilo verimiyle birlikte karından sonra sarkmaların en çok görüldüğü bölgedir. Kolları yormayacak şekilde 500 gram ile 1,5 kg arasında ağırlıklarla yapılan kol hareketleri kolları forma sokmaya yarayacaktır. Her gün 3 ile 5 dakika arasından sabah akşam kol hareketleri yapılabilir.

Bacak egzersizleri; bacakların özellikle üst kısımlarında yumuşak ve sarkık bir görüntü kilo verilmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkacaktır. Bu durumda sıkılaştırıcı tayt ve spor hareketleriyle ortadan kalkar.

Tüp Mide Sonrası Spor Yaparken Protein Alımı

Tüp mide sonrası spor yapma eğer protein, vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alındığı takdirde işe yarayacaktır. Özellikle protein tozları spor yapılan süreçte kullanılırsa ciddi miktarda yağ yakımı ve vücut şekillendirici etkisi olacaktır.  Sadece spor yapmak ameliyat sonrasında yetersiz olacağı için protein takviyesi şarttır. Spor yapılacağı zaman hareketlerin periyotlaması yapılarak ilerlemek gerekir. Bunların haricinde kişinin kendisini takip etmesi ve vücuduna çok yüklenmemesi gerekir. Ayrıca sporun faydaları görülmeye başlanıyorsa antrenman saatleri e set sayıları arttırılabilir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir