Tüp Mide Sonrası Ne Zaman Ayağa Kalkarım?

Tüp Mide Sonrası Ne Zaman Ayağa Kalkarım?

Tüp mide ameliyatı günümüzde en sık uygulanan cerrahi operasyonların başında gelir. Bunun en önemli nedeni obezitenin her geçen gün daha çok insanı etkisi altına almasıdır. 2016 yılında yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun 1,9 milyarının aşırı kilolu olduğunu ve bu kişilerin 650 milyonunun obez sınıfında olduğunu göstermektedir. Veriler durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Obezite, ciddi bir sağlık sorunudur ve pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Obez veya morbid obez sınıfındaki hastalar diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları ve kalp damar hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Bilimsel çalışmalar da obezite hastalarının ciddi sağlık sorunlarına yakalanma ihtimallerinin normal insanlardan daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Obezite bu kadar ciddi bir sağlık sorunuyken ve pek çok hastalığı beraberinde getirirken bu duruma çözüm bulmak ve obeziteden kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Obezite, mide hacminin büyümesine neden olduğundan ve pek çok sağlık sorununu beraberinde getirdiğinden dolayı kişi diyet yapamayacak hale gelebilir ve her geçen gün sağlığını daha fazla kaybeder. Bu noktada cerrahi yöntemlere başvurmak kaçınılmazdır ve hayati önem taşır.

Obezite hastası olup tüp mide ameliyatına hazırlanan hastaların en çok merak ettikleri sorulardan biri de “ameliyat sonrası ne zaman ayağa kalkarım?” sorusudur. Ameliyat sonrasındaki 4. saatten itibaren hasta ayağa kalkabilir ve yürümeye başlayabilir. Ameliyat sonrasındaki ilk gün ağrı olması normalken bu ağrıların 2. ve 3. günde de aynı şiddette seyretmesi anormaldir.

Operasyon sonrasındaki 3 gün boyunca hastanın hastanede kalması ve doktor kontrolü altında takip edilmesi önerilir. Tüp mide ameliyatı düşük riskli bir ameliyat olsa da ameliyat sonrası komplikasyonlar hayati tehlikeye neden olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasındaki 3 gün boyunca hastanın doktor kontrolü altında tutulması önerilir.

Ameliyat sonrası dönemde spor yapılıp yapılamayacağı merak edilir.  Ameliyat sonrasında ilk 3 ay boyunca hiçbir şekilde spor yapılması önerilmez. 3 aydan sonra hasta doktorunun da onayını alarak yürüyüş yapmaya başlayabilir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir