Tüp Mide Sonrası Ne Kadar Vitamin Kullanmalıyım?

Tüp Mide Sonrası Ne Kadar Vitamin Kullanmalıyım?

Obezite ile mücadele eden kişiler kilo verme problemi yaşarken çareyi tüp mide ameliyatı ile buluyor. Mide ameliyatı sonrasında oldukça iyi sonuçlar alan ve ideal kiloya ulaşan kişilerde vitamin-mineral eksikliği sık görülür. Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar vitamin kullanmalıyım? Vitamin-mineral eksikliği nedeni ise küçültülen mide çok az besin alır ve bazen bu miktar vücudun vitamin-mineral ihtiyacını karşılamayabilir. Bu nedenle doktorlar genellikle hastaya ek olarak vitamin takviyesi reçete eder. Zayıfladıktan sonrada sağlıklı bir bünye için vitamin-mineral alımı olmazsa olamazlardandır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Hangi Vitaminler Kullanılır? 

Ameliyat sonrası hastanın az miktarda beslenmesi sonucunda vitamin-mineral eksikliği yaşanabilir. Buna çözüm olarak doktor hastaya takviye vitaminleri olarak öneride bulunur. Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar vitamin-mineral kullanmalıyım?  Takviye vitaminler vücudun iyileşme sürecine bağlı değişir. Hasta kendini iyi hissettiğinde sağlıklı beslendiğinde ve tetkiklerde eksikliği görülmediği durumda doktor kararı ile bırakılabilir. Bu takviyeler sıklıkla multivitamin olarak önerilir. İçeriğinde yüksek demir ve B12 olması önemlidir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Ameliyattan Ne Kadar Sonra Vitamin Alınmalı? 

Tüp mide ameliyatı, midenin endoskopi yöntemi ile küçültülerek kese şeklinin dışına çıkartılarak tüp şeklini alma operasyonudur. Bu operasyondan sonra mideye daha az yiyecek giriyor ve midede açlık hormonu daha az salgılanarak beyine daha az acıkma hissi verilmiş oluyor. Acıkıldığında ise kişi çok az yemek yedikten sonra hemen doyma hissi gelmiş oluyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında ameliyat olan kişi az yediği için daha protein ağırlıklı yiyecekler tüketmesi daha sağlıklı olacaktır. Mide ameliyatı sonrasında yüksek şeker ve gazlı içeceklerden uzak durmak gereklidir. Daha çok et, sebze, meyve ve kuru yemiş tarzı yiyecekler tercih edilmelidir. Bunlara ek olarak doktor vitamin takviyesinde bulunmanızı önerir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar vitamin kullanmalıyım?  Sorusunun cevabını en doğru şekilde uzman sağlık profesyonelleri kontrolünde verilecek bir karardır. Fakat bu demek değildir ki vitamin bağımlısı olacağınız sürekli hale gelecek diye bir şey değil. Sadece vücudun kendini toparlama sürecine bağlı olarak vitamin kullanımı bırakılır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir