Tüp Mide Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp Mide Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılır ve işlem, morbid obez hastaların kilo vermesini sağlar. Operasyon esnasında midenin giriş ve çıkış kısmına karışılmadan %80’i alınır. Ameliyat esnasında midenin diğer organlara bağlandığı kısımlara karışılmadığından dolayı, ameliyat sonrasında sindirim sistemi sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder.

Tüp mide ameliyatı, son dönemlerde genel cerrahi, jinekoloji ve kalp cerrahisi alanında sıkça kullanılan “da vinci robotu” ile yapılır. Bu nedenle işlem esnasında hastanın vücudunda küçük yara izleri oluşsa da bu izler ameliyattan sonra 2-3 ay içinde geçer. Tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı %1’dir. Ameliyat sonrası komplikasyon gelişme olasılığı düşük olsa da oluşabilecek komplikasyonlar, hayati risk taşıdığından dolayı acil müdahale gerektirir. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasındaki 3 gün boyunca hastanede kalması ve doktor kontrolü altında takip edilmesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan hastaların en çok merak ettikleri sorular arasında “tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar kilo verebilirim?” sorusu yer alıyor. Hastaların sıkça sorduğu bu sorunun cevabı pek çok çevresel faktöre bağlıdır. Hasta ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat etmez ve eski yanlış beslenme düzenine devam ederse ameliyatın etkili olması ve kişinin sağlığına kavuşması oldukça zordur. Ancak hasta, beslenme uzmanının ve doktorunun önerilerine harfi harfine uyarsa ameliyat sonrasındaki 5 yıl içinde fazla kilolarının %60’ından kurtulabilir.

Kişi, beslenme alışkanlığını düzenlemez ve doktorunun önerilerini dikkate almazsa tekrardan kilo almaya başlayabilir ve hatta tekrar morbid obez sınıfına girebilir. Yapılan araştırmalar tüp mide ameliyatı olan hastaların, %10 ila %15’inin tekrardan kilo aldığını ve %5 ila %10’unun, zayıfladıktan sonra tekrardan kilo alarak morbid obez sınıfına girdiğini göstermektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler de gösteriyor ki tüp mide ameliyatı, tek başına obeziteden kurtulmak ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için yeterli değildir. Kişi beslenmesine dikkat etmez ve kendisini obeziteye sürükleyen alışkanlıklarına veda etmezse ameliyattan etkili bir sonuç alamayacak ve farklı cerrahi yöntemlere başvurmak zorunda kalacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir