Tüp Mide Sonrası Kas Kaybını Nasıl Önlerim?

Tüp Mide Sonrası Kas Kaybını Nasıl Önlerim?

Tüp mide ameliyatı sonrası kişi hızlı şekilde kilo vermeye ve zayıflamaya başlar. Çünkü hem mide hacmi azalır hem de hasta, ameliyat sonrasında ilk 1 ay boyunca katı gıda tüketemez. Obez sınıfına giren birinin, normal kiloda olan birinden çok daha fazla yemek yediğini ve bir anda normal kilolu bir bireyden bile daha az yemek yemeye başladığını düşünürsek, kişinin oldukça hızlı şekilde zayıfladığını daha iyi anlayabiliriz.

Hasta, hızlı şekilde zayıflıyor olmasına sevinse de kilo kaybının kastan değil yağdan yaşanmasına dikkat edilmelidir. Hastanın kiloyu yağdan vermesi ve kaslarını koruması için yüksek miktarda protein tüketmesi gerekir. İlk 1 aylık sürede katı gıda bile tüketemeyen birinin protein açısından zengin gıdalar tüketmesi oldukça zordur ve bundan dolayı hastanın ek diyet içecekleri tüketmesi gerekebilir. Kişi doktorunun onayını alarak protein bakımından zenginleştirilmiş diyet içecekleri tüketebilir.

Tüp mide ameliyatı olan kişiler ameliyat sonrasında yorgunluk ve kas kaybı yaşamamak için beslenme düzenlerine oldukça önem vermelidir. Hastanın ameliyat sonrasındaki ilk 1 hafta tanesiz çorba, komposto ve proteini arttırılmış süt tüketmesi önerilir. Bunlara ek olarak kişi, protein bakımından zenginleştirilmiş diyet içecekleri de tüketebilir. Bu içecekler hastanın hem protein hem de lif alması sağlayacağından dolayı kas kaybını engeller ve kişinin daha enerjik ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Egzersiz Yapabilir miyim?

Tüp mide ameliyatı olan veya ameliyat olmaya hazırlanan kişilerin, en çok merak ettikleri sorulardan biri de ameliyat sonrası dönemde egzersizdir. Pek çok sağlık uzmanı normal kilo verme sürecinin egzersiz, yürüyüş ve sporla desteklenmesini tavsiye etse de tüp mideliler için durum biraz daha farklıdır. Tüp mide ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonra 3 ay boyunca kesinlikle egzersiz yapmamaları önerilir. Hastaların ilk 3 aydan sonra yürüyüş yapmaya başlayabilecekleri ve ilerleyen birkaç ay içerisinde de çeşitli sporlara başlayabilecekleri uzmanlar tarafından dile getirilir. Tüp mide ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrasındaki 5-6 aydan itibaren yüzme ve fitness ile ilgilenebilecekleri belirtilir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir