Tüp Mide Sonrası Diyetisyen Takviyesinin Önemi 

Tüp Mide Sonrası Diyetisyen Takviyesinin Önemi
Tüp Mide Sonrası Diyetisyen Takviyesinin Önemi

Tüp Mide Sonrası Diyetisyen Takviyesinin Önemi

Tüp mide sonrası diyetisyen takviyesinin önemi kontrollü ve sağlıklı şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Tüp mide ameliyatı ile küçülen mide hacmi sonucunda gıda alımları azalmakta ve bazı durumlarda vücudun ihtiyacı olan besin değerleri temin edilememektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında yapılan test ve tetkikler sonucunda hastaların uzman diyetisyen kontrolünde takviyeler kullanması önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Ardından Neden Takviye Kullanılır?

Tüp mide sonrası diyetisyen takviyesinin önemi kilo verme süreci içerisinde sağladığı fayda ile ölçülmektedir. Hastanın vücut dengesini sağlaması ve sistemlerinin düzenli şekilde çalışması için takviye ihtiyacı bulunur. Bu ihtiyaçların karşılanması ile;

  • Yetersiz besin değeri nedeni ile kısa dönem içerisinde meydana gelebilecek saç dökülmeleri engellenmektedir.
  • Tırnak kırılma ve tırnak etleri sorunları ortadan kalkacaktır.
  • Altındaki yağ tabakasının erimesinden dolayı esneyen derinin gerginleşmesi sağlanacak ve sarkmalar ile kırışıklıklar önlenecektir.
  • Kemik ve eklem yapısının korunmasına sağlanır ve kemik dokusunun güçlenmesi sağlanmaktadır.
  • Tüp mide sonrası diyetisyen takviyesinin önemi kapsamında kas dokuları dolmakta, kaslar daha kuvvetli ve daha fit bir görünüme kavuşmaktadır.

Ameliyat sonrasında takviyelerin kullanımı hastalara kilo verme sonundaki beklentilerini tam olarak karşılanmasına katkıda bulunacaktır.

Takviyeler Ne Kadar Kullanılır?

Tüp mide sonrası diyetisyen takviyesinin önemi kapsamında yeteri derecede alınan takviyeler fayda getirirken fazla miktarda alınan takviyeler ise sorun yaratmaktadır. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrasında ne zaman takviye kullanmaya başlayacağı, takviyeleri ne kadar miktarda kullanacağı ve ne zaman kullanımı bırakacağı uzman diyetisyenlerin kontrolü altındadır. Diyetisyenler belli aralıklar ile hastayı kontrol ederek kullanılan takviyeler ile ilgili değişimleri yapabilirler.

Tüp mide sonrası diyetisyen takviyesinin önemi obezite hastalarının, hastalıktan kurtulması ile sağlıklarına ve etkileyici dış görünüşlerine yardımcı olur. Hastalar genel olarak takviye olarak kullanılan protein, vitamin ve mineralleri vücutlarının değeri ölçüsünde almaktadır. Operasyonun en büyük destekçisi olan takviyelerin kullanımı, obezite hastalığı ile bağdaşık olan hastalıkların ortadan kalkmasını sağladığı gibi aynı zamanda hastayı eski kilolarına dönmekten korumaktadır. Takviyeler tüp mide operasyonunda vazgeçilmez bir destekleyici olarak diyet uzmanları tarafından beslenme programı içerisine dâhil edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir