Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp Mide Sonrası Diyet
Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp mide sonrası diyet fazla kilolarından şikayetçi olan hastaların geçirdiği operasyonun ardından nasıl bir beslenme sürecine gireceğini göstermektedir. Tüp mide operasyonu, mideye laparoskopik yöntemle ulaşıp midenin büyük bir bölümünün kesildikten sonra çıkarılıp, kalan bölümün tüp haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Hacmi küçülen mide daha az gıda alımı yapacağından dolayı, hastaların operasyon sonrasında diyet uygulaması yapması gerekmektedir.

Tüp mide ile başlayan diyet süreci

Tüp mide sonrası diyet hastanın operasyonun hemen ardından başladığı diyeti gösterir. Operasyonun bitmesi ile birlikte hasta yaklaşık olarak hastanede 3 ya da 4 gün kadar kaçak ve kanama riskine karşı müşahede altında tutulmaktadır. Bu süre içerisinde hastanın diyet programı başlamış olmaktadır. Bu bağlamda operasyonun hemen ardından başlayan diyet süreci şu şekildedir;

  1. Sıvı gıda diyeti: Hastanın operasyonun ardından küçülen mideyi fazla zorlamaması, sorunların oluşmaması için sadece sıvı gıdalar ile beslendiği diyet sürecidir. Operasyonun bitimi ile birlikte yaklaşık olarak 10 gün kadar sürmektedir.
  2. Püre gıda diyeti: Tüp midenin vücuda uyum sağlamaya başlaması ile beraber, midenin istendiği gibi çalışma seviyesine kadar gelme sürecinde uygulanan diyet dönemidir. Tüp mide sonrası diyet sıvı dönemin ardından başlayarak yaklaşık olarak 20 gün kadar sürmekte olup, hasta yumuşak, çatal ile ezilmiş ya da püre haline getirilmiş gıdalar ile beslenmektedir.
  3. Katı gıda diyeti: Operasyondan 1 ay sonra vücudun normale dönmeye başlaması ile birlikte hastanın katı gıdalar tüketmeye başladığı diyet dönemidir.

Hastanın katı gıda tüketmeye geçmesi ile birlikte Tüp mide sonrası diyet uygulamasına bir ömür aksatmadan devam etmesi gerekmektedir.

Diyet Uygulaması Nasıl Olur?

Tüp mide operasyonunun başarılı sonuç vermesi için uygulanmakta olan diyet programları hastaların kendi keyfi uygulamaları değildir. Tüp mide sonrası diyet uzman diyetisyenler tarafından hazırlanarak sürekli olarak takip edilmektedir. Böylece operasyonun başarı kat sayısı artarken aynı zamanda süreç içerisinde ortaya çıkabilecek sorunlarda engellenmektedir. Diyetin içeriği ve nasıl uygulanması gerektiği, diyeti uzmanların belli aralıklar ile gerçekleştireceği kontroller sonrasında değişkenlik göstererek özenli ve dikkatli şekilde uygulanır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir