Tüp Mide Sonrası Diyet Yapmanın Önemi

Tüp Mide Sonrası Diyet Yapmanın Önemi
Tüp Mide Sonrası Diyet Yapmanın Önemi

Tüp Mide Sonrası Diyet Yapmanın Önemi

Tüp mide sonrası diyet yapmanın önemi hastaların kilo verme süreci ile açıklanmaktadır. Obezite hastalığı bulunanlara uygulanan tüp mide ameliyatında hastaların midesinin büyük bir kısmı kesilerek çıkarılmaktadır. Geri kalan kısım tüp haline getirilerek zımba ile tutturulur. Hacmi küçülen mide eski beslenme alışkanlıklarına devam etmemekte, diyet uzmanları tarafından hazırlanan yeni beslenme düzenine göre diyet yapmaktadır.

Tüp Mide Sonrasından Neden Diyet Yapılmaktadır?

Tüp mide sonrası diyet yapmanın önemi ameliyatın tek başına istenen sonucu vermemesi ya da uzun zamana yaymasından kaynaklanmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrasında kilolar hızlı şekilde verilmeye başlar; ancak süreklilik arz etmesi için diyet yapılması gerekmektedir. Bu bakımda operasyon sonrasında neden diyetin zorunluğu olduğu şunlar ile açıklanmaktadır;

  • Operasyonun bitmesinin sonrasında hızlı şekilde verilen kilolar ameliyatın etki süresi içerisinde yavaşlamaktadır. Bu nedenle diyet yapılarak kil verme hızının aynı şekilde devam etmesi sağlanır.
  • Hastaların kilo verme süreci içerisinde vücudun dengesini bozmaması ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaması sağlanmaktadır.
  • Tüp mide sonrası diyet yapmanın önemi kapsamında obezite ile birlikte ilerleyen yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların tedavisi yapılır.
  • Verilen kiloların ameliyatın etki süresi onunda kontrolsüz ve hızlı şekilde alınması engellenir.
  • Kilo verilirken vücut bütünlüğünün bir arada tutulmasının sağlanması ve güzel bir fiziki görünüm elde edilmesine yardım etmektedir.

Bu nedenler operasyon sonrasında uzmanlar tarafından takip edilen bir diyet programını gerekli hale getirmektedir.

Tüp Mide Sonrası Diyet Süresi

Tüp mide sonrası diyet yapmanın önemi konusunda hastalar operasyonun bitmesi ile diyet uygulamasına geçmektedir. Uzmanların kontrolü altında sıvı diyet ile başlayan süreç kademeli olarak katı diyete ulaşmaktadır. Katı diyetin uygulanması ile ilgili olarak herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Hastalar sağlığına kavuşmak ve sürekli sağlıklı kalmak için atı gıda beslenme diyetini ömürleri sonuna kadar uygulamaktadır.

Tüp mide sonrası diyet yapmanın önemi ile ilgili olarak hastaların diyetlerinin içerikleri uzmanlarının yapacağı kontrolleri ile belli olmaktadır. bu kapsamda uzmanlar takviye gıdalar ile diyet programını desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir