Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Tüp mide sonrası diyet dönemi kilolardan kontrollü ve bilinçli şekilde kurtulmanın ince ayrıntısıdır. Obezite operasyonu kapsamında hastanın midesi kesilerek çıkarılmakta, kalan kısım tüp haline getirilerek birleştirilmektedir. Kalan mide kısmının hacminin çok küçük olması erken doyma hissi vermektedir. Bu nedenle hastaların alması gereken vitamin ve minerallerde eksiklik olması riski ortaya çıkmaktadır. Bu durumda tüp mide sonrası hastaların sağlık ve vücut ihtiyaç durumlarına göre uzmanlar tarafından diyet programı oluşturulmaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Diyet Nasıl Uygulanır?

Tüp mide sonrası diyet dönemi diyetisyenlerin kontrol ve takibi altında ilerlemektedir. Eski beslenme alışkanlığını yeni diyet listesine göre hazırlayan hastalar bu dönem içerisinde diyet uygulaması için;

  • Günlük öğün sayısını artırmakta; ancak öğün porsiyon miktarını azaltmaktadır.
  • Sindirim sisteminin doğru çalışması için lif ağırlıklı beslenmektedir.
  • Vücut ihtiyacını karşılamak için protein içeriği bakımında zengin besinler almakta, gerekli durumlarda uzman kontrolü altında protein takviyesi kullanmaktadır.
  • Vücut dengesini sağlamak için kolajen içeriklerin alımına dikkat etmektedir.
  • Yüksek kalori, şeker ve yüksek miktarda yağ barındıran besinlerden uzak durmaktadır.
  • Tüp mide sonrası diyet dönemi midenin genişlemesine yol açacak gazlı içeceklerden kaçınmaktadır.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunan, hazır şekilde sunulan dondurulmuş gıdalardan uzak durmaktadır.
  • Günlük su tüketim oranına dikkat etmekte, suyu yemek aralarında değil yemeklerden önce ya da sonra içmektedir.
  • Yemekler hızlı yerine sakin ve yavaşça yenmekte, her lokma mideyi yormamak için uzun süre çiğnedikten sonra yutmaktadır.

Diyetin doğru uygulanması amaçlara daha hızlı ulaşılmasını sağlarken, sağlığın korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Diyet Takip Süreci

Tüp mide sonrası diyet dönemi uzmanların hazırladığı liste ile başlamaktadır. Hastalara periyodik aralıklar ile uzmanlar tarafından kontrol altında tutularak gerekli zamanlarda diyet içeriklerine müdahale edilmektedir.

Tüp mide sonrası diyet dönemi sırasında uzmanların takibi ile hastalarda ortaya çıkabilecek olumsuzluklara erken müdahale edilmektedir. Böylece kilo verme sırasında yeni hastalıkların ortaya çıkması engellenir. Ayrıca hastaların kontrolsüz şekilde kilo alımının önüne geçirilir. Diyet ile vücut ihtiyaçları karşılandığından dolayı istenen fit görünüme daha rahat ulaşılır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mideliler Ne Yiyebilir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?   Obezite ameliyatı sonrasında hamilelik sürecinde beslenme, özenle planlanmalıdır. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir