Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri
Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp mide sonrası beslenme önerileri obezite hastalarının ameliyatın etki süresi içerisinde daha hızlı ve basit olarak kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Büyük bir bölümü kesilerek çıkarılan midenin gıda alım oranı düşmekte olup, daha erken doyma noktasına ulaşmaktadır. Vücudun ihtiyacının erken karşılanması ile birlikte vücut fazla olan yağları eritmeye başlayacak ve kilolar azalacaktır.

Tüp Mide Ameliyatının Ardından Doğru Beslenme

Tüp mide sonrası beslenme önerileri hastaların kilolarından kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Eski beslenme alışkanlıklarının tam olarak hayatından çıkaran hastalar için yeni beslenme alışkanlığı arasında;

  • Günlük yemek öğün sayısı 6 öğüne çıkmakta, öğün içindeki porsiyon miktarı çıkarılır.
  • Günlük öğün düzenine özen gösterilir.
  • Er gün en az 2 litre su içilir, ancak su yemek aralarında değil yemeklerden yarım saat önce ya da sonra içilmektedir.
  • Yemekler yavaşça yenilmeli, lokmaları küçük olarak alınır.
  • Her lokma uzun süre çiğnendikten sonra yutulur.
  • Tüp mide sonrası beslenme önerileri kapsamında sağlıklı şekilde kilo vermek için yüksek proteinli ürünler tercih edilir.
  • Sindirim sisteminin doğru çalışması için zengin lif içerikli gıdalar tüketilir.

Bu şekilde hastalar hem kilo verirken yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemekte, hem de fiziki görünümün daha fit görünmesini sağlamaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Değişen Beslenme Alışkanlığı

Tüp mide sonrası beslenme önerileri kapsamında hastalar operasyonun ardında ameliyattan önceki beslenme alışkanlıklarını, diyet uzmanları tarafından hastanın durumuna göre hazırlanan yeni beslenme alışkanlığı ile değiştirmektedir. Bu değişim sonrasında hastaların program dışına çıkması hem ameliyatın başarını engellemekte, hem sorunları beraberinde getirmekte, hem de ikinci bir operasyonun yapılma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Tüp mide sonrası beslenme önerileri ile ilgili olarak uzmanlar tarafından önerilen listelerin uygulanması, test ve tahliller ile yapılacak değerlendirmelerin aksatılmaması ile hem obeziteden hem de obezitenin yandaş hastalıklarından kurtulmak mümkün olmaktadır. Yeni beslenme alışkanlığı tüp mideyi zorlamamakta olup, hastaların hayal ettiği zayıf ve aynı zamanda güçlü ve kaslı yapıyı sağlamaktadır. Ayrıca yeni beslenme ile birlikte verilen kiloların dengesiz bir şekilde alınması önlenmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir