Tüp Mide Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Tüp Mide Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Tüp mide operasyonuna nasıl karar verilir? Konusu kilosu fazla olan her hastanın tüp mide ameliyatına uygun olup olmadığını açıklamaktadır. Tüp mide ameliyatı hastaların keyfi olarak isteyecekleri bir cerrahi işlem değildir. Kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılan tetkiklerin incelenmesi sonucunda uygulanma kararı alınmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Aranan Şartlar

Tüp mide operasyonuna nasıl karar verilir? İle ilgili olarak kimlere yapılacağı hakkında son karar doktorlar tarafından verilirken, şu kriterler incelenmektedir;

  • Hastanın vücut kitle indeks değerinin 40 ve daha üzeri bir rakama sahip olması, yani aşırı obez sınıfında yer alması,
  • Vücut kitle indeksi değer 35 olup, ancak hastada yüksek tansiyon, kötü kolesterol, tip 2 diyabet ve uyku apnesi rahatsızlıklarının olması,
  • Hastanın ameliyatsız yöntemler sonucunda istenen kiloları verememiş olması,
  • Hastanın ameliyata engel bir rahatsızlığının bulunmaması,
  • Tüp mide ameliyatı için genel olan yaş aralığında yer almasıdır.

Tüp mide operasyonuna nasıl karar verilir? Konusunda uzmanlar gerekli tetkikleri üzerinde yapacakları değerlendirme ile ameliyat kararı almaktadır. Tüp mide uygulanacak hasta ameliyattan önce uzman kontrolünde hazırlık sürecine girmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kararı Uygulanması

Tüp mide operasyonuna nasıl karar verilir? Kapsamında karar verilen hastalar hazırlık süresinin sonunda ameliyata alınmaktadır. Hastanın karın bölgesinde açılacak olan 4 ya da 5 kesi içerisinde endoskopik yol ile mideye ulaşılmaktadır. Midenin büyük bir bölümü kesilerek çıkarıldıktan sonra kalan bölüm tüp haline getirilerek zımbalanmaktadır. Kesilere gerekli işlemlerin yapılmasının ardından ameliyat sonlanmakta, hasta doktor gözetiminde 3 ile 4 gün arası müşahede altında tutulmaktadır.

Tüp mide operasyonuna nasıl karar verilir? Sonucunda ameliyat olan hastalar küçük mide ile daha az gıda alımı gerçekleştirir ve daha erken doyma noktasına ulaşmaktadır. Böylece ameliyat kısa süre içerisinde etkisini göstermekte kilolar hızlı bir şekilde verilmektedir. Ameliyat sonrasında uzmanların yaptığı periyodik kontroller sayesinde kilo verme hem bilinçli hem de sağlık olmakta, kilo verilirken herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşılmaz. Ayrıca kiloların muhafazası sağlanır ver eski kiloların kontrolsüz ve hızlı bir şekilde alınmasının önüne geçilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir