Tüp Mide Operasyonu

Tüp Mide Operasyonu
Tüp Mide Operasyonu

Tüp Mide Operasyonu

     Obezite, çağımızın hastalığı olarak bilinen ve bir sürü insanın muzdarip olduğu bir hastalıktır. Çevremizde kiloları ile başı dertte olan insanların günlük hayatlarında karşılaştığı sorunların hepsinin nedenidir obezite. Dengesiz beslenme, spor yapmamak ve en önemlisi de bilinçsizce, vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu fark etmeden yemek, obezitenin ana nedenidir. Obezite hastalıklarından kurtulmak isteyen insanların hepsi bu konuda diyetisyenlerine giderler, diyet yaparlar, spor yaparlar ama bazıları bir türlü istediği sonucu alamaz. Çünkü obezite hastalığı insanların düzenli bir şekilde aynı kiloyu vermesine imkan tanımaz. Bu yüzden cerrahi operasyonlar, ileri derece obez  hastaları için çıkış yollarından birisi oluverir. Bu cerrahi yollardan birisi de tüp mide operasyonu. Bir diğer ismi mide küçültme operasyonu olan bu işlem, midenin büyük bir bölümünün alındığı bir operasyondur. Büyük bir bölüm olarak kastedilen, midenin yaklaşık %80’ ine eşittir. Geriye kalan %20’lik kısım, tüp şeklinde kalır ve operasyona isim verir. Operasyonun amacı, tüketilen besin miktarını azaltarak hastanın kilo vermesidir. Şimdi bu operasyonu daha yakından tanıyalım:

Operasyon Nasıl Yapılır?

Midemizde açlık hissetmemizden sorumlu bir hormon vardır. Midenin bombe kısmından salgılanan bu hormon, tüp mide operasyonu ile alınır. Dolayısıyla, kanımızda bu hormonun seviyesi çok azalır. Bunun sonucunda açlık hissi azalır, iştahımızda da aynı seviyede bir azalma meydana gelir. Ameliyat sonrası, dahası sindirimimizin akış yolu da daralmış olur. Yemek yeme hızınız azalır ve doyduğunuzu çabuk hissedersiniz.

Ameliyat Kriterleri

     Tüp mide operasyonu için birinci kriter yaştır. 18 yaşından büyük olmalısınız. İkinci kriter ise vücut kütle indeksi. Kitle indeksiniz yapılacak ölçümlerden sonra 35’den fazla ise ameliyat olabilirsiniz. Son kriter ise egzersiz ve diyetin başarısız olmasıdır. Bütün yolları deneyin, diyet ve spor yapmak bir işe yaramaz ise bu operasyonu olabilirsiniz.

Ameliyattan Sonra

Sağlınız için önemli olan tüp mide operasyonu sonrasında, bir diyetisyen ile beraber program yapın. İlk iki hafta sıvı, üç ve dördüncü haftalar yumuşak gıdalarla besleneceksiniz. Bir ay sonra katı gıdaya geçebilirsiniz.

Önemli Bir Hatırlatma

     Bu ameliyatı olurken ve sonrasında bilinçli olun. Tüp mide operasyonu midenize sihir yaparak size bir anda kilo verdirmez. Sizin düzenli bir şekilde egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızın merkezine koyarak başarılı olabilirsiniz. Bu ameliyat ile bilinçli biri olmanızı kullanın ve sağlıkla kalın.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir