Tüp Mide Operasyonu Sonrası Beslenme Programı

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Beslenme Programı
Tüp Mide Operasyonu Sonrası Beslenme Programı

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Beslenme Programı

Tüp mide operasyonu sonrası beslenme programı hastaların uyması ve kontrollü şekilde kilo vermesi için diyet uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Uzmanlar hastanın ihtiyaç duymuş olduğu besin değerlerini göz önünde tutarak düzenli uyulacak bir beslenme programı düzenlemektedir. İlerleyen zamanlarda vücut ihtiyaçlarının değişmesi göz önünde tutularak, uzmanlar hastaları sürekli olarak takip altında tutup, gerektiği zamanlarda beslenme programları üzerinde değişiklikler yapabilir.

Tüp Mide Sonrasında Besin Tüketimi

Tüp mide operasyonu sonrası beslenme programı kapsamında hastalar ilk olarak sıvı beslenme dönemine girmektedir. Operasyon sonrasındaki 15 günlük bir süreyi kapsayan bu süreç içerisinde ilk 7 gün sadece berrak gıdalar tüketen hastalar kademeli olarak biraz daha yoğun kıvamlı olan gıdalara geçebilir.

Sıvı beslenme döneminin sonrasında 15 gün boyunca uyulacak olan püre beslenme dönemi başlamaktadır. Bu dönemde uzmanlarca hazırlanan programda, çok pişmemiş yumurta, yumuşak meyveler, bebek mamaları ve peynir gibi püre haline getirilmiş gıdalar alınmaktadır. Tüp mide operasyonu sonrası beslenme programı kapsamında püre döneminde hastalar kesinlik asitli, tuzlu, baharatlı, bol şekerli gıdalardan uzak durmaktadır. Midede şişkinlik yaratan pilav ve makarna tüketiminden kaçınmaktadır.

Ameliyatın ardından 30 günlük sürenin geçmesinden sonra hastalar katı beslenme dönemine girmektedir. Uzmanlar bu döneme özel olarak bir beslenme programı hazırlamaktadır. Hastalar bu dönem içerisinde uzman önerileri ile yüksek protein içeren, lif bakımından zengin besinler tüketmektedir. Ayrıca beslenme programları içerisine uzmanlar vücut ihtiyaçlarını karşılayacak oranda vitamin ve mineral takviyesi yapmaktadır.

Tüp Mide Beslenme Programına Uymak

Tüp mide operasyonu sonrası beslenme programı hazırlandıktan sonra kesinlikle uyulması gerekmektedir. Bunun için hastalar uzman diyetisyenler tarafından sürekli olarak takip altında tutulmaktadır. Ayrıca uzmanlar belli aralıklar ile hastayı kontrol ederek, gerekli test ve tahlilleri inceleyerek takibini sağlamaktadır.

Tüp mide operasyonu sonrası beslenme programı çerçevesinde beslenmesine dikkat eden hastalar sağlıklı bir yaşamın yanı sıra, kemik yapılarını güçlendirmekte, kas boşluklarını doldurmakta, saç dökülmelerini engellemekte, vücut sarkmalarının önüne geçmekte ve tırnaklarında kırılma sorununu önlemektedir. Böylece hastalar kilo verirken aynı zamanda fit bir görünüme de kavuşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir