Tüp Mide Olduktan Sonra Beni Bekleyen Hastalıklar Nelerdir?

Tüp Mide Olduktan Sonra Beni Bekleyen Hastalıklar Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı olmanın birçok potansiyel faydası vardır, ancak prosedürle ilişkili riskler de vardır. Ameliyatı düşünmeden önce, bilinçli bir karar verebilmeniz için ilgili riskleri anlamak önemlidir. Tüp mide ameliyatının en yaygın risklerinden biri sızıntıdır. Bu, ameliyat sonrasında gerek ameliyat kaynaklı gerekse ameliyat sonrası hastanın önerilere uymamasından dolayı karın boşluğuna yiyecek veya sıvı sızması da dâhil olmak üzere birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda bu enfeksiyona yol açabilir ve ek ameliyat gerektirebilir.

Gelişen Komplikasyonlar Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının bir başka riski de kusma ve ishale bağlı komplikasyonlardır. Bu semptomlar herhangi bir büyük cerrahi işlemden sonra yaygındır ancak tüp mide ameliyatından sonra daha kötü olabilirler çünkü mide suları bağırsak sıvılarıyla karışabilir ve özellikle tehlikeli bir durum yaratabilir. Dehidrasyon da bu tür bir ameliyatı takiben sık görülen bir komplikasyondur, çünkü hastalar artan susuzlukları ve sık idrara çıkmaları nedeniyle çok fazla sıvı kaybederler.

Son olarak, tüp mide ameliyatı ile ilişkili bir diğer önemli risk tıkanmadır. Bu, çeşitli nedenlerle olabilir genellikle gastrointestinal sistemde yiyecek veya kusmuk biriktiği için ve normal sindirimin devam etmesine izin vermek için tıp uzmanlarının acil müdahalesini gerektirebilir.

Aşırı durumlarda bu, bağırsak duvarında malabsorpsiyon sendromu (besinlerin emilim eksikliği), gastrit (mide mukozasının iltihabı) ve hatta ülserler gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilen perforasyona (delik) yol açabilir. Bu nedenle, bu tür bir prosedürden geçen hastaların, olası komplikasyonların erken teşhis edilebilmesi ve uygun şekilde tedavi edilebilmesi için doktorlarıyla yakın takip bakımına sahip olmaları önemlidir ve kesinlikle tavsiye edilir.

Potansiyel Yan Etkiler Ve Komplikasyonlar

Tüp mide ameliyatı olmadan önce riskleri ve olası yan etkileri bilmek önemlidir. Karşılaşabileceğiniz risklerden bazıları, artan B12 vitamini eksikliği, enfeksiyon, kesi bölgesinde ağrı ve rahatsızlık, beslenme yetersizlikleri, hipoglisemi, damping sendromu, safra taşı ve saç dökülmesi riskini içerir. Dolayısıyla ameliyat olmadan önce mutlaka potansiyel riskleri bilmek, bu doğrultuda karar vermek ve önlem alarak risleri en aza inidirmek çok önemlidir.Formun ÜstüFormun Altı

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir