Tüp Mide Kimlere Uygulanır?

Tüp Mide Kimlere Uygulanır?
Tüp Mide Kimlere Uygulanır?

Tüp Mide Kimlere Uygulanır?

Tüp mide kimlere uygulanır? cevabı ile birlikte bu operasyonun keyfi olmadığı, herkes tarafından isteğe göre uygulanmadığı ortaya çıkmaktadır. Hem obezite ile mücadele hem de farklı sağlık sorunlarını iyileştirmek adına yapılan tüp mide ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu besin miktarı azalarak, ardından devam eden kontroller ile hızlı bir şekilde kilo verme sağlanmaktadır.

Tüp Mide Neden Herkese Uygulanmamaktadır?

Tüp mide kimlere uygulanır? konusu kapsamında bu konuya karar veren Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kilo indeksidir. Doktorlar tarafından vücut kitle indeksi ile bağlı hastalıklar göz önüne alınarak tüp mide operasyonuna karar verilmektedir. Bir kişinin tüp mide ameliyatı olabilmesi için gerekli olanlar;

  • Doktor kontrolleri sırasında vücut kitle indeksinin 40 kg/m üzerinde olması gerekmektedir.
  • Vücut kitle indeksi 35 ve 40 arasında olan ancak doktor tarafından başka rahatsızlıkları tetiklediği, kiloya ani müdahale gerekmesi durumunda olanlardır.
  • 30 ile 35 arası vücut kitle indeksine sahip olup tip-2 şeker hastalığı, hiper tansiyon rahatsızlığı, uyku apnesi sorunu ve metabolizma bozukluklar yaşıyor olması gerekmektedir.
  • Tüp mide kimlere uygulanır? kapsamında operasyona tabi olacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak doktorun müdahalenin ertelenmemesi konusu ortaya çıkınca anne ve babasından onay alınması gerekmektedir.
  • 65 yaşının üzerinde bulunan kişilerde doktorlar tarafından uygulanacak operasyonun herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacağı görüşü bulunanalardır.

Tüp mide kimlere uygulanır? konusunda, uygulanacak olan operasyon tamamen sağlık koşullarını ön plana aldığından dolayı başka bir amaç için uygulanmamaktadır. Amacından çıkan bir operasyon yeni ve önüne geçilmeyecek olan hastalıklara neden olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatında Başarı Sağlamak

Alanında uzman doktor tarafından uygulanacak olan tüp mide ameliyatı tek başına başarıya ulaşma kriteri değildir. Ameliyattan sonra kişilerin doktorun vermiş olduğu diyet programını eksiksiz uygulaması ve ayrıca yeniden kilo alınmasını önlemek için belirlenen egzersiz programına uyması gerekmektedir. Tüp mide kimlere uygulanır? kapsamında başarının sağlanması hususunda dikkatli davranılmalıdır. Aksi halde yeniden kilo alımına başlanması küçülen midede daha büyük sorunlara neden olacak, yeni hastalıklar ortaya çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir