Tüp Mide Kimlere Uygulanabilir?

Tüp Mide Kimlere Uygulanabilir?
Tüp Mide Kimlere Uygulanabilir?

Tüp Mide Kimlere Uygulanabilir?

Tüp mide kimlere uygulanabilir? Sorusu fazla kilosu olan herkesin bu ameliyattan faydalanıp faydalanamayacağını göstermektedir. Dünya genelinde büyük sorun haline gelen obezite hastalığına karşı uyguanan tüp mide ameliyatı hastaların kendi tercihlerine göre uygulanmamaktadır. kilo vermek isteyen her hastaya tüp mide uygulanmaz, bunun yerine kilolar ile mücadele eden diğer uygulamalar yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Yapılacağı Hastaların Seçimi

Tüp mide kimlere uygulanabilir? Konusunda son karar uzman doktorlar tarafından verilmektedir. Uzmanlar hastalar üzerinde yapmış olduğu tetkikleri inceleyerek, değerlendirme sonrasında operasyon kararı vermektedir. Kilolu olan bir hastanın tüp mide ameliyatına alınması için;

  • Vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde bir değerde olması, yani morbit obez kapsamında yer alması gerekir.
  • Vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olduğu halde, Hiper tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi gibi hastalıklarının olması gerekmektedir.
  • Vücut kitle indeksi 30 değerinde; ancak yandaş olan hastalıklara uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olası gerekir.
  • Hastanın 18 yaşında altında, 65 yaş üzerinde olmaması gerekmektedir.
  • Tüp mide kimlere uygulanabilir? Kapsamından obeziteden kurtulmak adına uygulanan ameliyatsız yöntemler ile istenen kiloya ulaşamamış olması gerekmektedir.

Uzman doktorların değerlendirmesi sonucunda 18 yaşından küçük hastalar için anne ve babasından onay alınmakta olup, 65 yaş üzeri hastalarda ameliyata uygunluğunu gösteren heyet raporu alınmaktadır.

Tüp Mide Nasıl Uygulanmaktadır?

Tüp mide kimlere uygulanabilir? Kapsamında operasyonun hastalara nasıl uygulandığı belli olmaktadır. Ameliyat genel olarak karın bölgesinden açılan kesiler yardımı ile mideye ulaşılıp laparoskopik yani kapalı yöntem ile uygulanmaktadır. bu doğrultuda ameliyat;

  • Midenin belirlenen kısmı kesilerek çıkarılır.
  • Kalan mide bölümü tüp haline getirilir.
  • Gerekli yerlere zımbalama işlemi yapılır.

Kapalı olarak yapılan operasyon sonrasına komplikasyon oluşma riski çok az olmaktadır. Tüp mide kimlere uygulanabilir? İle ilgili olarak operasyon kararı verilen hastalar kısa süre müşahede altında kaldıktan sonra diyet uzmanlarının hazırlamış olduğu program ile sorunsuz ve kontrollü şekilde kilo vermektedir. Kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmekte, son kilonun muhafazası daha kolay sağlanmaktadır. Hastaların yeni yaşam biçimlerine konfor eklemektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir