Tüp Mide Diyet

Tüp Mide Diyet
Tüp Mide Diyet

Tüp Mide Diyet

Tüp mide diyet programı hastaların ameliyat sonrasında nasıl bir beslenme programına uyum sağlayacağını göstermektedir. tüp mide ameliyatı tek başına aşırı kilolardan kurtulmak için yeterli olmayabilir. Bu zamanlarda operasyonun uzmanlar tarafından hazırlanıp ve kontrol altında tutulan bir diyet programı ile desteklenmesi gerekmektedir. Uygun diyet programı hastaların operasyon çıkması ile başlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet Süreci

Tüp mide diyet bağlantısı ameliyatın bitimi ve hastanın kendine gelmesi ile başlamaktadır. Operasyonun ardından hastanede müşahede altında olan hastalar yeni bir beslenme programına geçiş yapmış bulunmaktadır. Bu bağlamda ameliyat sonrasındaki diyet dönemleri şu şekildedir;

  1. Sıvı diyet dönemi: Hastaların operasyon bitimi ile birlikte kaçak ve kanama risklerinin gözlemlenmesi ve hacmi küçülen mideyi fazla yormaması için sıvı gıdalar ile beslendiği dönemdir. Ameliyattan sonra 2 hafta kadar sürmektedir.
  2. Püre diyet dönemi: Sıvı diyetin bitmesi ile birlikte hastaların yumuşak ya d püre haline getirilmiş gıdalar ile beslendiği dönemdir. Ameliyattan 2 hafta sonra başlayan dönem 4. Hafta sonuna kadar devam etmektedir.
  3. Katı diyet dönemi: Tüp mide diyet bağlantısının en önemli dönemini göstermektedir. Hastalar püre dönemini sorunsuz geçirdikten sonra kademeli olarak katı gıdaların tüketimine başlamaktadır. Uzmanların kontrolü altında hazırlanan liste ile katı diyet dönemi hastalar tarafından ömür boyunca uygulanacak dönemdir.

Uzmanlar diyet dönemleri arasındaki geçiş sürelerini yapacakları tetkikler sonucunda değiştirebilirler.

Tüp Mide Sonrasında Diyetin Desteklenmesi

Tüp mide diyet uygulaması yapılırken kilo verme hızının yüksek olması, kilo verilirken herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması ve kilo muhafazasının sağlanması için diyetin desteklenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda;

  • Günlük hayat akışı içerisinde fiziki aktivite eklenir.
  • Haftalık düzenli şekilde spor faaliyetleri yapılır.
  • Doktorların vermiş olduğu takviyeler eksiksiz şekilde kullanılır.

Böylece hastalar ameliyatın etki süresi içerisinde beklenenden daha fazla kilo vermektedir. Ayrıca diyet programında desteklenmesi ile birlikte hastalarda kas kayıpları azalır ve vücutta sarkma ile kırışmaların önüne geçilmektedir. Tüp mide diyet uygulamasının desteklenmesi ile hastaların kilo verdikten sonra daha sağlıklı bir vücut içerisinde daha fit bir şekilde görünmesine katkı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir