Tüp Mide Cerrahisi Nedir?

Tüp Mide Cerrahisi Nedir?
Tüp Mide Cerrahisi Nedir?

Tüp Mide Cerrahisi Nedir?

Tüp mide cerrahisi nedir? Sorusu, fazla kilo ile başı dertte olanların, sağlık açısında yaşamada zorluk çekenlerin ve psikolojik olarak çöküntü yaşayanların cevabını sürekli olarak aradığı sorudur. Tüp mide cerrahisi günümüzde obezite sorunu ile mücadele etme kapsamında uygulanmaktadır. Bilinen adı ile mide küçültme ameliyatı ile mide bir muz gibi inceltilip küçültülmektedir. Midenin fazlalığı alınarak, mideye giren gıdalar kısıtlanıp, bünyenin fazla yeme ihtiyacının önüne geçilmektedir.

Tüp Mide Cerrahisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Tüp mide cerrahisi nedir?Sorusu devamında kimler bu cerrahi işlemden yararlanabilir? Sorusu ortaya çıkmaktadır. Oldukça zor ve risk içeren ameliyat olan tüp mide cerrahisi isteğe göre yapılmamaktadır. Belirli şartların aranması söz konusu olmaktadır. Bunu için şu kişilere tüp mide cerrahisi uygulanmaktadır;

  • İleri derecede obezlik belirtisi gösterilen durumlarda uygulanmaktadır. Yani vücut kitle indeksi 40 kg/m ölçüsü ve üzerinde olanlarda uygulanır.
  • Vücut kitle indeksi 35 ile 40 kg/m arasında olup da, şişmanlıktan dolayı tip 2 şeker rahatsızlığı, uygu sorunu ve hiper tansiyon gibi sağlık sorunları bulunan kişilere uygulanmaktadır.
  • 30 il 35 kg/m vücut kitle indeksi olup, metabolik rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanmaktadır.
  • Tüp mide cerrahisi nedir?Kapsamında sağlık sorunları var olsa dahi yaş sınırı olarak 18 yaşına girenlere uygulanmaktadır. Bu yaş sınırının altında olan kişilerde doktorların izni ve anne ile babanın onayı gerekmektedir.
  • 65 yaşını geçen kişilerde sağlık durumu ve doktor izni ve kontrolleri sonrasında uygulanmaktadır.

Tüp mide cerrahisi nedir?Sorusunun cevabı içeriğinde estetik amaçlı zayıf görünmeyi sağlamak için uygulanması söz konusu değildir. Tamamı ile sağlık koşullarını daha iyiye çekmek için yapılmaktadır.

Mide Cerrahisi Sonucunda Beklenen Sonuca Ulaşılması

Obezite ile mücadele kapsamında uygulana ameliyatın tamamen başarılı olmasını sağlamak adına, operasyonun sonrasında uzman doktor tarafından verilen diyet programı eksiksiz uygulanmalıdır. Tüpmide cerrahisi nedir?Sorusu altında operasyon sonrasında belirli aralıklar ile doktor kontrolleri gerçekleştirilip, doktorun tavsiyesi ile diyetin ağırlığı ve süresi belirlenmektedir. Bilinçsiz şekilde uygulanan diyet programı başarısız sonuç ve yeni rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir