Tüp Mide Beslenmesi 

Tüp Mide Beslenmesi 
Tüp Mide Beslenmesi

Tüp Mide Beslenmesi 

Tüp mide beslenmesi operasyonun ardında bazı değişmeleri getirmektedir. tüp mide uygulaması ile mide hacmi küçülen hastaların daha kısa süre içerisinde doyma noktasına ulaşacaklardır. Böylece vücuda giren besin miktarı azalara ve hızlı şekilde kilo verme başlamaktadır. Ancak bunun için hastaların tüp mide operasyonunun ardında eski beslenme alışkanlıklarından tam olarak vazgeçmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Operasyonunun Beslenme İle Desteklenmesi

Tüp mide beslenmesi için eski alışkanlıkların yerini diyet uzmanlarının hazırladığı yeni beslenme programı almaktadır. Bu programda hastaların hem yiyecekleri hem de yeme şekilleri belirlenmektedir. Bu bağlamda tüp mide operasyonunun ardından hastalar;

  • Günlük öğün sayılarını 6 öğüne çıkarmakta ve öğünlerdeki porsiyon miktarını azaltmaktadır.
  • Yemek öğün düzenine dikkat etmektedir.
  • Yemekleri yavaş şekilde yemekte ve her bir lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmaktadır.
  • Gün içerisinde 2 litreden az olmamak kaydı ile su içmektedir.
  • Yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra su içmekte yemek arasında kesinlikle su içmemektedir.
  • Gerek öğün gerek ise atıştırmalıklarda yüksek kalorili yiyecek tüketmemektedir.
  • Karbon hidratlı gıdalardan uzak kalmaktadır.
  • Protein bakımından yüksek olan besinlerin tüketimine özen göstermektedir.

Tüp mide beslenmesi konusunda gerekli hassasiyeti gösteren her hasta istediği başarılı sonuca etkili şekilde ulaşmaktadır.

Tüp Mide Operasyonundan Beslenme Kontrolü

Operasyondan çıkan hastalar diyet uzmanları tarafından hazırlanan programları uygularken sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır. Uzmanlar hastaların genel durumu ve operasyonun ilerleyişi hakkında gerekli incelemeyi yaparak Tüp mide beslenmesi ile ilgili olarak yeni kararlar alabilmektedir. Bu kontroller sayesinde hastalar kontrollü ve sağlıklı şekilde kilo vermektedir. Böylece kilo verirken yeni rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenirken, aynı zamanda verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

Tüp mide beslenmesi hakkında genel bilgilerin uygulanmasından çok uzmanların hastanın durumlarına göre önereceği beslenme düzeni uygulanmalıdır. Ayrıca hastalar günlük hayatlarına kazandırdıkları fiziksel aktivite ve düzenli egzersizler ile sağlıklı bir yaşam oluşturmaktadır. Sağlığın yanı sıra aynı zamanda hastaların fiziki görüntüsü de istenen düzeyde olmaktadır. Hastaların beslenme kontrolüne dikkat etmemeleri durumunda, obezite ve bağlı hastalıklarına karşı mücadele başarısız olur.

 

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir