Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?
Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek isterken uygulanan tüp mide sonucu ortaya çıkabilecek sorunları göstermektedir. Tüp mide operasyonu kapalı olarak gerçekleşse dahi kısa ve uzun dönem içerisinde bazı olumsuzluklar yaratmaktadır. Mideye yapılan işlemin sonucu olarak hasta çeşitli riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Kısa Ve Uzun Dönem Riskleri

Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Konusunda operasyonun bitimi ile başlayan süreçle riskli durumlarda kendini göstermeye başlamaktadır. Bu kapsamda ameliyat sonrasında hastalarda kısa dönem içerisinde oluşabilecek riskler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Operasyonun zımba yöntemi ile kapatılmasından kaynaklı olarak kanama riski,
 • Zımba aralarında kaçak riski,
 • Solunum yollarında enfeksiyon oluşma riski,
 • Kesi yerlerinin birinde ya da hepsinde fıtık oluşumu riski,
 • Yaranın enfeksiyon kapma riski
 • Emboli sorunu riski bulunmaktadır.

Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? İle ilgili olarak hastalar ameliyatın hemen ardında hastanede müşahede altında tutularak bu riskler gözlemlenir. Olası riskli durumların ortaya çıkmasında uzmanlar tarafından anında müdahale gerçekleşmektedir.

Ameliyatın normal hayat akışı içerisinde uzun dönemde kendisini belli eden riskli durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Mide de ülser oluşumu riski,
 • Midenin kendi ekseni etrafında dönme riski (twisting riski)
 • Safra kesesinde taş oluşması riski,
 • Bağırsaklarda tıkanma oluşması riski,
 • Kesi yerlerinde uzun dönemde oluşabilecek risklerdir.

Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Konusunda hastalar periyodik aralıklar ile kontrol altında tutularak, uzun dönem riskli durumlara zaman kaybetmeden müdahale sağlanmaktadır. Bu nedenle hastalar operasyonun etki süresi boyunca uzmanlar tarafından sürekli takip altındadır.

Tüp Mide Operasyonunda Sağlık

Obezite ile savaşmak ve fazla kiloların neden olduğu hastalıklara kesin olarak çözüm bulmak adına uygulanan tüp mide operasyonu, kesin çözüm içermektedir. Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? İle ilgili olarak hastaların uzman doktor ve diyetisyenlerin tavsiyelerine kesinlikle uyulmalıdır. Böylece hastalar bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermektedir. Kilo verilirken yeni hastalıkların ortaya çıkması engellendiği gibi, etki süresi sonunda hastaların eski kilolarını yeniden alınması önlenmekte, son gelinen kilo sağlıklı şekilde muhafaza edilmektedir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatına Kimler İhtiyaç Duyar?

Tüp Mide Ameliyatına Kimler İhtiyaç Duyar?

Tüp Mide Ameliyatına Kimler İhtiyaç Duyar? Tüp mide ameliyatına kimler ihtiyaç duyar? Sorusu obezite ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir