Tüp Mide Ameliyatını Yapan Doktorlar

Tüp Mide Ameliyatını Yapan Doktorlar
Tüp Mide Ameliyatını Yapan Doktorlar

Tüp Mide Ameliyatını Yapan Doktorlar

Tüp mide ameliyatını yapan doktorlar, aşırı kiloların hızlı ve etkili bir şekilde yok olmasına katkıda bulunmaktadır. Obezite sorunu ile mücadelenin haricinde, aşırı kiloların neden olduğu sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmak için çaba göstermektedirler. Doktorlar uzmanlık alanlarının gereği olarak kişileri görünümün haricinde psikolojik olarak daha iyi bir duruma getirmeye yardımcı olmaktadır.

Doktorlar Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Karar Verir?

Tüp mide ameliyatını yapan doktorlar, kişilerde fiziki görüntüyü değiştirmek, güzel görünümü sağlamak için değil, daha sağlıklı bir yaşam sunmak için operasyonları gerçekleştirmektedir. Bu nedenle doktorların ameliyata karar vermesi için olması gereken kriterler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişilerdeki vücut kitle indeksinin 40 kg/m oranında fazla olması yani aşırı obez sınıfına girmesi,
  • 35 ile 40 vücut kitle indeksinde bulunan kişilerde diyabet hastalığı, uyku apnesi ve hiper tansiyon gibi hastalıkları tetikleyici olması,
  • Vücut kitle indeksi 30 ile 35 olsa dahi, kişilerde metabolizma bozukluk, nefes almada zorluk ve kalp atışlarında düzensizlik olması durumda tüp mide ameliyatını yapan doktorlar operasyon kararı almaktadırlar.

Tüp mide ameliyatının olması için aranan ilk şart kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Eğer 18 yaşını doldurmamış kişide tüp mide ameliyatı zorunlu ise anne babanın onayı alınmaktadır.

Tüp mide ameliyatını yapan doktorlar, 65 yaş üstü kişilerin ameliyatına karar vermesi sonrasında bir heyetten kişini ameliyat olmasına mani yok onayını aldıktan sonra operasyonu gerçekleştirmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı genel olarak 2 farklı yöntemle uygulanmaktadır. Bunlar;

  • Sleeve gastrektonomi
  • Gastrik bypass ameliyatıdır.

Tüp mide ameliyatını yapan doktorlar hangi yöntemin uygulanacağına, hangisinin daha hızlı ve etkili sonuçlar vereceğine, hasta üzerinde yapacağı tahlil ve testler ile karar vermektedir. Ön hazırlıkların ardından doktor uygun yöntemi uyguladıktan sonra hastalarını sürekli olarak kontrol altında tutmaktadır. Doktorların kontrolleri ve tavsiyeleri sonucunda uygulanan tüp mide ameliyatı başarılı olmaktadır. İlerleyen zamanlarda mide ile ilgili ya da mideye bağlı olarak ortaya çıkacak hastalıkların önüne geçmektedir.

Tüp mide gerek görüldüğü zaman uygulanması sağlık ve psikolojik açıdan büyük bir rahatlık sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir