Tüp Mide Ameliyatımın Parasını Devlet Öder Mi?

Tüp Mide Ameliyatımın Parasını Devlet Öder Mi?

İnsan olmanın doğasında bazı olgular yer alıyor. İşte bunlar arasında sağlıklı olmak, buna ilaveten güzel olmak gibi durumlar yer alıyor. Lakin o meşhur sözde dediği gibi hayat biz plan yapar iken başımıza gelenler olduğu için her zaman her şey istediğimiz gibi gitmiyor. Yıllar geçtikçe güzellik algısı değişiyor, bizim güzelliğimiz yılların izlerine karışabiliyor. Bu tür durumlarda da farklı işlemler ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bir tanesi de giderek daha çok insan yaptırdığı tüp mide ameliyatı olgusudur. Bu yazıda da bu konuda bilgi verilecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Öncelikli olarak tüp mide ameliyatının ne olduğunu ifade etmek gerekir. Tıp dilinde bu operasyon by-pass gibi bariatrik cerrahi ameliyatı olarak adlandırılan cerrahi bir uygulamadır. Bu operasyon sırasında midenin büyük bir kısmı çıkarılarak mide küçültülür. Yaklaşık olarak midenin yüzde seksen kısmı çıkarılır. Geriye kalan midenin görüntüsü tüpe benzediği için bu isim verilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır? Kimlere Yapılmaz?

Tüp mide ameliyatları aşırı derecede kilolu olan ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile obez olan insanlara yaşam kalitesini etkilemesi durumunda yapılır. Yemekten kendini alamayan, sürekli kilo alan insanlar da kimi zaman daha fit bir görünüm elde etmek için bu operasyonu yaptırır durumdadır. Bu uygulamanın yapılması için herhangi bir risk olmadığı doktorlar tarafından ifade edilen kişilere yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatları kurumdan kuruma ve yapan uzmana göre değişir. Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi artık son olarak tüp mide ameliyatının parasını devlet öder mi sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada şu an yer alan yasal mevzuatlara göre verilebilecek olan yanıttır. Bu işlem eğer devlet hastanesinde yapılıyor ve bu ameliyatı yaptıran kişi belli birtakım kriterleri karşılıyor ise o zaman “Sosyal Güvenlik Kurumu” bu parayı öder. Burada aranan en temel kriter obezite sorunu olan kişinin kadın, erkek genç yaşlı ayırdımı olmaksızın beden kütle indeksinin en az 40 olmasıdır. Çünkü burada ortaya ciddi bir sağlık sorunu ve risk çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir