Tüp Mide Ameliyatı Zorlu Bir Ameliyat mı?

Tüp Mide Ameliyatı Zorlu Bir Ameliyat mı?

Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de “tüp mide ameliyatı zorlu bir ameliyat mı?” sorusudur. Tüp mide ameliyatı morbid obez sınıfına giren veya obezite nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanan oldukça düşük riskli bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı %1’dir. Ancak bu komplikasyonlar hayati risk taşıdığından dolayı acil tıbbi müdahale gerektirir.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemlerle yapılan ve pek çok cerrahi ameliyatta kullanılan “da vinci robotu” ile gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. İşlem esnasında hastanın vücudunda küçük kesiler oluşsa da bu yara izlerinin tamamı ameliyat sonrasındaki ilk 2-3 ay içerisinde tamamen iyileşir.

Ameliyat ortalama 1,5 saat sürer. Operasyonun uzman bir ekip tarafından yapılması komplikasyon riskini minimuma indirir. Ancak yine de ameliyat sonrasındaki ilk 3 günde hastanın hastanede kalması ve doktor kontrolünde tutulması gerekir.

Tüp mide ameliyatı düşük riskli ve hastanın obezite nedeniyle karşı karşıya kaldığı sağlık problemlerini önemli ölçüde azaltan bir operasyondur. Düşük riskli olması ve fazla kilo nedeniyle ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olması nedeniyle, obezite cerrahisinde sık başvurulan yöntemlerden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Tekrar Kilo Alınabilir mi?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin tekrar kilo alıp almayacağı beslenme düzenine bağlıdır. Ameliyat tek başına hastanın fazla kilolarının tamamından kurtulmasını sağlamaz ve bundan dolayı kişinin, ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarını yeniden düzenlemesi gerekir. Yapılan araştırmalar ameliyat sonrası dönemde hastaların tekrardan kilo alma ihtimalinin, %10 ila %15 arasında olduğunu göstermektedir. Kişinin tekrardan morbid obez sınıfına girme olasılığının ise %5 ila %10 arasında olduğunu gösteren araştırmalar, ameliyat sonrası dönemde beslenmenin etkili sonuçlar alınması ve kişinin sağlığına kavuşması için oldukça önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişi tekrar kilo alırsa ve ameliyat etkisini kaybederse bir sonraki ameliyat yöntemi için gastrik bypass tercih edilir. Gastrik bypass yöntemi de tüp mide ameliyatı kadar kilo vermede etkilidir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir