Tüp Mide Ameliyatı ve Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı ve Beslenme

Tüp mide ameliyatı kişinin hızlıca zayıflamasını sağlayacak mucizevi bir işlem değildir. Hasta, tüp mide sonrasında zayıflamak istiyorsa beslenme düzenine ve yaşam alışkanlıklarına dikkat etmeli ve kendisini obeziteye sürükleyen zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya gayret etmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın zayıflayıp ideal kilosuna ulaşması ve eski sağlığına kavuşması ameliyat sonrası dönemdeki beslenme düzenine bağlıdır. Hasta operasyon sonrasında beslenme alışkanlığını bir uzman yardımıyla düzenlemeli ve beslenme uzmanının önerilerine uymaya azami ölçüde dikkat etmelidir.

Beslenme, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kişinin kilosundan, kalp damar sağlığından yaşam kalitesine kadar pek çok unsur beslenme düzenine bağlıdır. Kişi sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederse çeşitli hastalıklara yakalanma riski azalır ve obezite ile karşı karşıya kalma riski minimuma düşer. Tüp mide ameliyatından sonra da hastanın ideal kilosuna dönmesi ve sağlığına kavuşması için beslenmesine özen göstermesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme 3 ana döneme ayrılır. Hasta operasyon sonrasındaki ilk günlerde sadece sıvı gıda tüketir ve ardından püre haline getirilmiş besinler tüketmeye başlar.  Püre diyet döneminde hastanın midesi yavaş yavaş katı gıdaya alıştırılır ve ardından hasta katı gıdaya başlar. Ancak katı gıda tüketmeye başladığı dönemde de hastanın eski beslenme alışkanlıklarına dönmemesi gerektiği bilinmelidir. Bu dönemde kalorisi düşük protein açısından zengin ve besin değeri yüksek gıdalar tüketilmelidir.

Hastanın protein açısından zengin kalorisi düşük gıdalar tüketmeyi ve yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden uzak durmayı alışkanlık haline getirmesi gerekir. Hasta operasyon sonrası süreçte sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmelidir. Aksi takdirde hasta tüp mide ameliyatından sonra birkaç kilo verse de ilerleyen dönemde verdiği kiloları geri alır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan veya ameliyat olan kişilerin, kilo vermenin ve obeziteden kurtulmanın kendi çabalarına ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olduğunu bilmeleri gerekir. Hastanın sağlıklı şekilde kilo vermesi ve kas kaybı yaşamaması için zayıflama sürecinde doktor gözetimi altında yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmesi de önerilir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir