Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşam

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşam
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşam

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yaşam

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşam mide hacminin küçültülmesi ya da besin emilim alanlarının azaltılması tekniğiyle yapılan tüp mide ameliyatları kilo kaybı açısından son derece etkili bir yöntemdir. Hastalar kilo verdikçe ameliyat sonrası dönemdeki yaşam kaliteleri artmaktadır. Tüp mide ameliyatı dünya genelinde en sık ve en çok uygulanan obezite cerrahisi yöntemidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşam hastalar konvansiyonel diğer adıyla Obezite Cerrahisi bir operasyon sayesinde diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi birçok hastalığın iyileştirilebileceği eşsiz bir alandır. Tüp mide ameliyatı ülkemizde ve dünyada son on yıl içerisinde giderek popüler hale gelen ve daha çok tercih edilmeye başlayan bir obezite tedavi yöntemidir. Cerrahi operasyon geçiren hastalar çeşitli mültefitiminler ve mineral kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Tüp Mide Ameliyatı Tek Başına Yeterli Midir?

Tüp mide ameliyatı kilo vermek için tek başına yeterli değildir.

  • Hasta sağlıklı beslenmezse
  • Spor yapmazsa
  • Kilo verme kararlılığı göstermezse beklediği sonuçları alamayabilir.

Bu uygulamaların hepsi kiloyu azaltarak, kiloyla ilişkilendiren kalp hastalıkları, alkolik olmayan steatohepatit, gastroözofageal reflü hastalığı, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, hipertansiyon, tıkayıcı, tip-2 diyabet, uyku apnesi gibi hastalıkların iyileşmesini hedefler.

Psikiyatrik ve psikososyal konular daha hastanın değerlendirilmesi aşamasında, hastaların cerrahiye uygun olup olmamalarının değerlendirilmesi sürecinde başlar.

Operasyon başarısında hastanın yakın çevresinde bulunan kişilerin tutumları da oldukça önemlidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşam kişinin yeme kapasitesinin, fiziksel olarak mideyi küçülterek ya da sindirim kanalını kısaltılması şeklinde yapılan işlem kişinin daha çabuk doyuma ulaşmasını sağladığından günümüzde en çok tercih edilen cerrahi müdahalelerden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Merak Edilenler

  1. Tüp mide ameliyatı sonrası kaç kilo verilebilir?
  2. Tüp mide ameliyatından sonra tekrar kilo alınır mı?
  3. Tüp mide ameliyatı sonrası vitamin eksikliği olur mu?
  4. Tüp mide ameliyatı sonrası gazlı içecekler tüketilir mi?
  5. Tüp mide ameliyatı sonrası egzersizlere ne zaman başlanır?
  6. Tüp mide ameliyatı sonrası iştahsızlık olur mu?
  7. Tüp mide ameliyatı sonrası sigara içilebilir mi?

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşam da ortaya çıkan beslenme yetersizliği yapılan ameliyatın türüne göre değişkenlik göstermektedir. İnsan vücudunda su ,yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. Tüp mide operasyonundan sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir