Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Eksikliği

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Eksikliği
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Eksikliği

Tüp mide ameliyatının yapılış şekli nedeni ile aslında vitamin ve mineral emilimini engelleyecek herhangi bir süreç gerçekleşmez. Fakat tüp mide ameliyatı sonrası kişilerin mide kapasiteleri küçüldüğü ve opersayon sonrası olduğu için hastalar hızlı bir şekilde katı beslenmeye geçemezler. Bu nedenle beslenme dönemleri doğru şekilde organize edilmez ve kısa dönemde herhangi bir beslenme takviyesi alınmaz ise vitamin mineral eksikliği görülebilir bunun yanında vitamin eksikliğine bağlı olarakta saç dökülmesi gibi yan durumlar gerçekleşebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası takip edilen sıvı beslenme dönemi ve püre dönemi yaklaşık 3 ay sürmektedir. Bu dönemde ek olarak vitamin mineral takviyesi almaları tavsiye edilmektedir. Aslında hastaların süreçlerini ve sağlıklı kilo vermelerini desteklemek amacı ile vitamin mineral takviyesine 1 yıl boyunca devam etmeleri diyetisyen ve hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Vitamin ve mineral desteklerini içerisinde kolajen bulunan ürünler ile tüketirler ise aynı zamanda kilo verme dönemlerinde oluşabilecek sarkmaları ve saç dökülmelerini de minimize etmiş olurlar. Tüp mide ameliyatı sonrası sıkça karşılaşılan sorunlardan olan saç dökülmesinin  önüne geçebilmek için kolajen desteği ile birlikte alınan biotin işe yaramaktadır. Bu nedenle her bir durum için ayrı ürün kullanmak yerine içerisinde kolajen biotin ve diğer vitamin ve minerallerin olduğu destekleyen ürünleri kullanmak kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Kilo verme döneminde oluşan cilt sarkmaları kişilerin kilo verme motivasyonlarını bozmaktadır. Bu nedenle destek olarak alınacak doğru kolajen içecekleri tüp mide sonrası sarkmaları önleyecektir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan sıvı vitamin ya da kapsül vitaminler yerine suda çözülen toz vitaminlerin kullanılması kişinin su tüketim miktarına destek olacak ve mideyi yormadan sindirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca C vitamini B12 ve biotin miktarı yüksek viatmin ve minerallerin tüketilmesinin önemi büyüktür.

Sonuç olarak neredeyse 12 ay boyunca tüp mide ameliyatı sonrası toz vitamin hatta kolajen içeren toz vitaminler kullanmak önem arz etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir