Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Dönem

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem hastaların ameliyatın ardında gözetim altında tutmak için önemlidir. Operasyonun bitmesi ile birlikte hastalar 3 ile 4 gün boyunca hastaneden müşahede altında kalmaktadır. Bu süre içerisinde operasyonu kaçak ve kanama riskleri gözlemlenmekte olup, bu nedenle hastaların mideyi fazla zorlamaması için sıvı gıda ile beslenmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı İle Başlayan Sıvı Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem operasyonu bitiminden sonra hastanın kendine gelmesi ile başlamaktadır. Hastalar uygulanacak olan sıvı beslenme dönemi iki aşamada devam etmektedir. Birinci aşamada hastalar berrak sıvı gıdalar olan; meyve suları, ayran vb. olan daha akışkan gıdalar ile beslenmektedir. İlk haftanın bitimi ile birlikte hastalar sıvı beslenmede ikinci aşamaya geçerek biraz daha yoğun kıvamlı çorba gibi sıvı gıdalar ile beslenmeye başlamaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem süresinde genel olarak uzman doktorlar karar vermektedir. Hastanın genel sağlık durumunun gözlemleyen doktorlar bu sürenin uzatılmasına karar verebilir. Sıvı dönem içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmayan hastalarda aşamalı olarak diğer beslenme dönemlerine geçilmektedir.

Sıvı Dönemin Sorunsuz Şekilde Geçilmesi

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem başarılı bir şekilde geçilmesinin ardından uzmanların izni ile birlikte hastaları ilk olarak püre beslenme dönemine geçmektedir. Püre haline getirilmiş gıdalar ile hastalar ameliyatın ikinci ve dördüncü haftaları arasında beslenmektedirler. Sıvı dönemde olduğu gibi püre döneminde de sürenin ne kadar olacağı uzmanlar tarafından yapılacak gözlemler sonucunda belirlenmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası sıvı dönem ile püre döneminin sorunsuz şekilde geçilmesi artık hastaların kademeli olarak katı beslenme döneme gireceğini göstermektedir. Ameliyatın dördüncü haftası itibari ile uzmanların izni doğrultusunda hatalar mideyi yormayacak şekilde aşamalı olarak katı beslenmeye geçmektedir. Katı beslenme dönemi tüp mideli hastalar için ömür boyu uygulanan bir dönemdir. Bu nedenle hastalar diyet uzmanlarının belirlemiş olduğu listelere eksiksiz şekilde uyum sağlamalıdır. Ayrıca uzmanların belirlemiş olduğu aralıklar ile gerekli olan kontrollerini aksatmadan yerine getirmelidir. Böylece obeziteden kurtulmak hastalar için daha sağlıklı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir