Tüp mide ameliyatı sonrası kişileri bekleyen durumlar nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrası kişileri bekleyen durumlar nelerdir?

Tüp mide ameliyatının amacı kişilerin midelerini küçültmek ve bu sayede daha az gıda ile beslenmelerine rağmen doygunluk hissinin oluşmasıdır. Tüp mide ameliyatı ile kişilerin midesi yaklaşık olarak %80 oranında küçülür. %80 mide küçülmesi gerçekleştiren tüp mide ameliyatı sonrası peki kişilerin yaşam şekillerinde neler değişecektir ve onları neler beklemektedir.

Obezite aslında kişinin yaşam şeklini ve konforunu ve yandaş hastalıkları davet edecek kadar kilolu olma durumu olarak basit şekilde tanımlanabilmektedir. Obez olan kişilerin yandaş hastalıklarının başlaması halinde kişinin tüp mide ameliyatı gibi obezite ,bariatrik cerrahi ameliyat yöntemlerine başlaması bazen geç kalınmış bir çözüm olmakta.

Kişi kendi iradesi ve dyt kontrolünde kilo veremiyor ya da verdiği kiloları kısa sürede geri alıyor ise mutlaka bir bariatrik cerrahi yöntemine başvurmalıdır. Ve bu cerrahi yöntem ile birlikte psikolojik destek alarak yeme bozukluğunu ortadan kaldıracak yöntemleri de beraberinde hayatına dahil etmelidir.

Tüp mide ameliyatı obezite ya da bariatrik cerrahi yöntemlerinden sadece bir tanesidir.

fakat en yaygın uygulanan ve hastalar tarafından da en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.  Ancak kişilerin ve hasta yakınlarının unutmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi tüp mide ya da başka bir bariatrik cerrahi yöntemi uygulaması olsa bile hastaya ve hasta yakınına çok fazla görev düşmektedir.

Tüp mide yada başka bir bariatrik ya da obezite cerrahisi yöntemi ile kilo vermeyi tercih eden kişilerin ameliyat sonrası mutlaka diyetisyen takibinde olmaları ve beraberinde sporu hayatlarına dahil etmeleri gerekmektedir. Özellikle tüp mide ameliyatı sonrası belenmeyi bilen diyetisyen  takibi hastanın özellikle ilk  ayının konforlu geçmesinde çok önemlidir. Özellikle kullanılacak olan besin desteklerinin doğru seçilmesi ve bunların diyetisyen tarafından kontrol ile diğer besin öğeleri ile desteklenerek bir beslenme programının oluşturulması çok önemlidir.

O halde şunu söylemek doğru olur ki tüp mide ameliyatı ya da başka bir yöntem ile ameliyat ile kilo vermeyi tercih eden bireylerin bu kararı verirken yaşam şekillerini değiştirmeye de karar vermiş olmaları önemlidir.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir