Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karaciğer Yağlanması Geçer mi?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karaciğer Yağlanması Geçer mi?

Fazla kilo beraberinde pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir ve insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Fazla kiloya sahip kişilerin yaşadığı problemlerden bir tanesi de karaciğer yağlanmasıdır. Fazla kiloların tedavisi için uygulanan tüp mide ameliyatı ile Tüp mide ameliyatı sonrası karaciğer yağlanması geçer mi? Sorusuna da cevap aranmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, bir mide küçültme ameliyatıdır. Adında bahsedildiği gibi mideye tüp takma işlemi yapılmaz. Mide daha az açlık hissetsin ve daha az yemek alsın diye midenin büyük bir kısmı alınarak, kalan kısım tüp şekline getirilmektedir.

Ameliyat yapılmadan önce beden kütle indeksi hesaplanır. Kalp veya solunum rahatsızlığınızın olup olmadığı kontrol edilir. 11 yaşın altındaki çocuklara bu ameliyat yapılmaz ve 16 yaşın altındaki kişilere de önerilmez. Ameliyat sonrası kısa sürede hastada ciddi kilo kaybı olur ve iyileşme süreci hızlanır.

Tüp mide ameliyatı sonrası karaciğer yağlanması geçer mi? Sorusuna yanıt vermeden önce şunu belirtelim genellikle bu ameliyat obezite, şeker ve karaciğer yağlanması sorunu ile hastaneye giden bireylere uygulanmaktadır.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücudumuzun en büyük ikinci organıdır ve vücutta çok işlevsel bir organdır. Vücudunuzda bir süzgeç görevi görerek zararlı maddeleri dışarı atmaya yarar. Karaciğer yağlanmasını başlıca sebebi düzensiz beslenme ve daha çok önerilmeyen yağ çeşitlerinin fazla tüketilmesidir. Eğer bu yağlanmanın önüne geçilemez ise karaciğerin işlevselliğini yitirmesine sebep olabilir. Dünyada ve ülkemizde sıklıkla görülen bu hastalığın meydana çıkmasında en büyük sebeplerden biri düzensiz beslenme, sağlıksız yaşam biçimi, yağlı ve rafine gıda tüketimi ile beraber oluşan obezitedir.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Yaptırmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası karaciğer yağlanması geçer mi? Soruna cevap vermeden önce kimlerin bu ameliyatı yaptıracağından bahsedelim. Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak adlandırılan bu işlem beden kütle indeksi 35-40  ve üzeri olan obezite hastalarına uygulanmaktadır. Hastada tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi şişmanlık kaynaklı hastalıklar baş göstermiş ise doktor kararı ile ameliyat gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatının Karaciğere Etkisi

Bu ameliyat sonrası kişini yeme isteği azalacağından kilo kaybı başlayacaktır. Fazla kiloya bağlı olarak gelişen diğer hastalıkların tedavisine destek olmuş olacaktır. Kişi kilo kaybı yaşadıkça vücudundaki yağ kütlesi de azalacak ve doğal olarak karaciğerindeki yağlanma da azalma gösterecektir.

Hastanın düzenli beslenmesi, sağlıklı gıdalar tüketmesi ve düzenli spor yapması sonucunda ise Tüp mide ameliyatı sonrası karaciğer yağlanması geçer mi? Sorusuna, evet büyük oranda iyileşme sağlanacaktır diyerek yanıt verebiliriz.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir