Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet ile sağlıklı ve bilinçli bir şekilde zayıflama mümkündür. Kapalı bir şekilde yapılan tüp mide ameliyatı sonrasında, hacmi oldukça küçülen mide daha çabuk doyma noktasına ulaşacağından dolayı eski beslenme alışkanlıkları terk edilmektedir. Bu doğrultuda diyet uzmanları tarafından ameliyatın etki süresi içerisinde hızlı zayıflamayı sağlayan diyet programının uygulanması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Ardından Diyet Yapılması

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet hastanın operasyondan çıkması ile birlikte başlamaktadır. Sıvı diyet olarak başlayan süreç içerisinde püre ve katı diyetlere kademeli olarak geçilmektedir. Katı diyet programı hastanın ömür boyu uygulayacağı diyet olduğundan dolayı bu süre içerisinde hastalar;

  • Günlük öğün sayısını 6 öğüne çıkarmaktadır.
  • İçerisinde fazla miktarda yağ ve şeker bulunana gıdaların tüketiminden uzak durmalıdır.
  • Hacmi küçülen midenin yeninden genişlemesini engellemek adına gazlı içecek tüketimini bırakmalıdır.
  • Midenin zorlanmaması için gün içerisinde 2 litreden az olmamak şartı ile su içmeli, suyu yemek aralarında değil, 30 dakika önce ya da sonra içmelidir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası diyet kapsamında hızlı ve büyük lokmalar alınmamalı, küçük lokmaları uzun süre çiğnedikten sonra yutmalıdır.
  • Kalorisi yüksek ve içerisinde katkı ve koruyucu madde bulunana gıdalardan uzak durmalıdır.

Böylelikle hastalar uygulayacağı diyet programında füzeni sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Diyet İle Desteklenmesi

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet uygulaması hastaların kilolarında hızlı şekilde kurtulmasının yanı sıra, kilo verme süreci içerisinde yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca kilo vermeye bağlı olarak ortaya çıkan vücut sarkmaları, saç dökülmeleri ve tırnak kırılmaları gibi fiziksel görünümü olumsuz yönde etkileyen faktörlerin önüne geçilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet ile birlikte hastalar fazla kiloların neden olduğu, kolesterol, tip 2 diyabet, tansiyon vb. hastalıklardan da kurtulmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunan tüp mide ameliyatının diyet uygulaması ile birlikte hastalar son gelinen kilonun muhafazasını sağlamakta olup, eski kiloların hızlı ve kontrolsüz bir şekilde alınmasını önlemektedir. Diyet ile birlikte hem fiziki hem de sağlık konusunda istenen sonuç elde edilir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mideliler Ne Yiyebilir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?   Obezite ameliyatı sonrasında hamilelik sürecinde beslenme, özenle planlanmalıdır. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir