Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet dönemi gerek operasyonun başarılı şekilde ilerlemesi gerek ise yeni sorunların ortaya çıkmasını önlemek adına önem arz etmektedir. hastalar ameliyatın bitimi ile birlikte hastaneden kaçak ve kanama riskine karşı müşahede altında tutulmaktadır. 3 ile 4 4 gün arasında süren bu müşahede süresi içinde hastalarda diyet dönemi başlamaktadır. Diyet dönemleri uzmanların kontrolleri altında kademeli olarak ilerlemektedir.

Tüp Mide İle Başlayan Diyet Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet dönemi daha hastaneden taburcu olmadan başlamaktadır. Hastalar doktor kontrolü altında girdikleri bu dönemleri şu şekilde geçirmektedir.

  • Sıvı diyet dönemi: Ameliyatın bitmesinin ardında hastanın kendine gelmesi ile başlayan bir diyet dönemidir. Yaklaşık olarak 1 hafta sürmekte olan bu dönem içerisinde hastalar riskli durumlara karşı sadece sıvı içeren gıdalar ile beslenmektedir.
  • Püre diyet dönemi: Sıvı dönemi başarılı olarak geçiren hastalar kademeli olarak püre dönemine girmektedir. Bu dönemde hastalar püre haline getirilmiş gıdalar, daha yoğun kıvamdaki çorbalar ve çatal ile ezilmiş olan besinler ile beslenmektedir. Uzmanların kontrolü altında 20 ile 30 gün arası sürmektedir.
  • Katı diyet dönemi: Tüp mide ameliyatı sonrası diyet dönemi arasında en önemlisi ve en uzun süre devam eden diyet dönemini göstermektedir. Püre diyetinin bitmesinin ardından hastalar doktorların kontrolleri ile katı beslenmeye geçmektedir. Diyet uzmanları tarafından hazırlanan katı diyet listeleri hastalar tarafından ömür boyunca uygulanacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet dönemi doğru şekilde gerçekleştiği takdirde beklenen sonuçlar elde edilecek ve tehlikeli durumlar ortadan kalkacaktır.

Tüp Midede Katı Diyet Önemi

Küçük mideye kavuşan hastalar hızlı bir şekilde kilo vermektedir. kilo verme süreci içerisinde herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasını engellemek adına diyet programının eksiksiz şekilde uygulanması şartı bulunmaktadır. Ayrıca hastaların ameliyatın etki süresi içerisinde vermiş olduğu kiloların, hızlı bir şekilde alınmasını engellemesi için katı diyet dönemini aksatmadan devam ettirmelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası diyet dönemi hastalara kilolarından kurtulmanın yanı sıra daha sağlıklı ve fit görünümlü bir yaşam imkanı sunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir