Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı operasyon sonrasında kendine gelip taburcu olan hastalar için, fiziki ve sağlık durumu gözetilerek diyet uzmanları tarafından hazırlanmaktadır. Doğru beslenme planı uygulamak tüm mide ameliyatına yardımcı olarak fazla kiloların hızlı bir şekilde verilmesini sağlamaktadır. Ayrıca ameliyatın etki süresi bitse dahi son gelinen kilonun muhafazasına sağlamakta olup, eski kiloların kontrolsüz ve hızlı bir şekilde alınmasının önüne geçmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı İle Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı hastaların genel olarak midelerini zorlamaması için hazırlanmaktadır. Büyük bir bölümü kesilerek çıkarılan midenin fazla zorlanması kaçak ve kanama risklerini doğurmaktadır. Ayrıca midenin esnek yapıda olmasından dolayı düzensiz olarak yapılan bir beslenme midenin yeniden genişlemesine neden olarak, doyum noktasına ulaşmayı geciktirmektedir. Böylece hastalar kısa süre içerisinde yeniden kilo almakta ve ameliyat başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı hazırlayan diyet uzmanlarının hastaları sürekli takip ve kontrolü ile süreç olumlu şekilde işlemektedir. Düzenli bir beslenme programı için;

  • Yüksek oranda karbon hidrat, şeker ve yağ içeriğine sahip besinlerin alımından kaçınılmalıdır.
  • İçerisinde asit ve gaz bulunan içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Katkı ve koruyucu madde bulunduran, dondurulmuş gıdalar tüketilmemelidir.
  • Günlük öğünler içerisinde yüksek proteinli ürünler tercih edilmelidir.
  • Lif içeriği zengin gıda alımı yapılarak sindirim sisteminin düzenli çalışması sağlanır.

Uygulanacak olan bu beslenme programı ile hastalar sorunsuz ve güvenli bir şekilde kilo vermektedir.

Beslenme Planı Uygulama Zamanı

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı hastaların yeni hayat düzenleri içerisinde kesin olarak girmektedir. Hastanın kilo verme sonunda sağlığının devamlılığını sağlaması, eski kiloların yeniden alınmasını engellemesi için düzenli ve planlı bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Bu nedenle hastalar beslenme planına ömür boyu uymak zorundadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı düzenli bir şekilde uygulayan hastalarda obezite hastalığının yanı sıra bu hastalık ile birlikte ortaya çıkan ve ilerleyen hastalıklarda kesin olarak ortadan kalkmaktadır. Ayrıca düzenli beslenme programı ile fiziki durum istenen seviyeye getirilir, fit bir görünüm elde edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir