Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri obezite hastalarının kilo verme sürecine katkı sağlamaktadır. tüp mide ameliyatı sonrasında küçülen midenin gıda alımı azalmaktadır. Ancak doğru şekilde kilo vermek için sadece midenin hacminin küçülmesi yetmemekte olup, doğru bir beslenme yöntemi ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu konuda diyet uzmanları ameliyat sonrasında hastaların durumlarına göre beslenme programları hazırlamaktadır.

Tüp Mide Sonrasında Doğru Şekilde Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri kapsamında hastaların kilolarından kontrollü ve sağlıklı şekilde kurtulması için eski beslenme alışkanlıklarını yeni ve düzenli beslenme şekli ile değiştirmesi gerekmektedir. Bu beslenme alışkanlığında bazı besinlerin alımına dikkat edilmesi gerekirken bazılarından da uzak durulmalıdır. Bu doğrultuda hastalar operasyonun ardında gelişen süreç içinde;

  • Besinler içerisinde karbon hidrat olanlardan uzak durmalıdır.
  • İçerisinde yüksek miktarda şeker, glikoz ve yağ bulunan gıdalardan kesinlikle kaçınmalıdır.
  • Küçülen midenin esneme yapmaması için asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunan, dondurulmuş gıdaları tüketmemelidir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri kapsamında yüksek miktarda protein içeren ürünler tercih etmelidir.
  • Sindirim sistemini düzenli şekilde çalıştıracak olan lif içeriği bakımında zengin besinler kullanmalıdır.

Bu doğrultuda hastalar doğru şekilde kilo verirken uzmanların önermiş olduğu vitamin, mineral takviyelerini aksatmadan kullanmalıdır.

Tüp Mide Sonrası Düzensiz Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri ile ilgili olarak gerekli dikkati göstermeyen, eski beslenme alışkanlıklarına devam eden hastalarda çeşitli sorunlar gözlemlenmektedir. Kesilerek çıkarılan midenin kalan bölümü zımba ile yapıştırılmaktadır. Ancak beslenme düzeni sağlanmaz ise bu bölgelerde kaçak ve kanama riski ortaya çıkmaktadır. Ayrıca midenin esnek yapıdan olmasından dolayı mide kısa süre içerisinde yeniden genişlemektedir. Böylece kilo verme ile ilgili gerekli başarı sağlanmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri doğrultusunda hastalar ikinci bir ameliyat geçirmemeleri için beslenme konusuna, ameliyatın etki süresi bitse dahi devam etmek zorundadır. Bu şekilde hastalar son gelinen kilonun kontrolünü basit bir şekilde sağlamakta olup, verilen kiloların hızlı olarak yeniden alınmasının önüne geçmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir