Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Dönemleri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Dönemleri

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dönemleri hastaların ameliyatın sonundan başlayarak geçirdiği diyet dönemlerini açıklamaktadır. Hastalar ameliyattan hemen sonra gerek midenin hacminin eskiye oranla çok küçülmesi gerek ise kesilen midenin zımbalama yöntemi ile birleştirilmesinden dolayı direk olarak katı gıdalar tüketemezler. Bunun için hastalar kontrollü bir şekilde kademeli olarak beslenme dönemlerini geçirmektedir.

Tüp Mide Sonrasında Beslenme Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dönemleri cerrahi operasyonun bitmesinden sonra hastanın müşahede altına alınıp, kendine gelmesinden sonra başlamaktadır. Riskli durumların gözlemlenmesi ve olası sorunların engellenmesi için hastalar;

  • Sıvı ile beslenme: Kaçak ve kanama riski kapsamında sadece sıvı gıdalar tüketerek beslenmektedir. 15 gün kadar doktor gözetimi altında devam eden beslenme döneminde hastalar mideyi zorlamamaktadır.
  • Püre ile beslenme: Sıvı dönemde riski oluşmayan durumlarda hasta kademeli olarak püre haline getirilen gıdalar, koyu kıvamda olan çorbalar, yumuşak peynir ve yumurta ile çatal ile ezilmiş besinler ile beslendiği dönemdir. Bu dönem 2 hafta kadar sürmektedir.
  • Katı ile beslenme: Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dönemleri arasında en son uygulanan beslenme dönemidir. Ameliyatın ardından 1 ay sonra hastalar diğer beslenme dönemlerinde sorun yaşamadığı için kademeli olarak katı gıda ile beslenir. Bu beslenme dönemi ameliyatın başarılı bir şekilde ilerlemesi ve istenen sonucu vermesi açısından hastaların ömür boyu uygulaması gereken beslenme dönemidir.

Hastalar geçireceği her dönemi uzman doktor gözetiminde geçirmektedir. Böylece kontrollü ve sağlıklı şekilde kilo vermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonunda Kilo Verme Hızı

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dönemleri hastaların kilo verme hızı üzerinde etkilidir. Sadece tüp mide ameliyatı etki süresi içerisinde istenen kiloya ulaşılmada yetersiz olabilir. Bu nedenle hastaların beslenme dönemlerine dikkat etmesi kiloların daha hızlı şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dönemleri uzmanlar tarafından belirlendiğinden dolayı kilo verme hızına göre sürelerinde değişiklik yapılabilir. Böylece hastalar hızlı şekilde kilo verirken herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamaktadır. Kısa süre içerisinde istedikleri dış görünüşe sahip olmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım? Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan kişilerin en fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir