Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Listesi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Listesi
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Listesi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 30 Günlük Yemek Listesi

Tüp mide ameliyatı sonrası 30 günlük yemek listesi operasyon sonrasında zımbalanan midenin fazla zorlanmaması ve riskli durumların ortaya çıkmaması için kesinlikle uyulması gereken listedir. Hastalar, ameliyatın hemen ardından hastanede 3 ya da 4 gün müşahede altında tutulmaktadır. Operasyon sonrasında kendine gelen hastanın kaçak ve kanama riski müşahede süresinde kontrol edilmektedir

Tüp Mide Sonrası İlk Bir Ay

Tüp mide ameliyatı sonrası 30 günlük yemek listesi hastanın müşahede altında kendine gelmesi ile başlamaktadır. Mide hacmi küçülen hasta daha erken doyum noktasına ulaştığından dolayı gıda alımını azaltmaktadır. Bu nedenle vücudu büyük ölçüde besinlere ihtiyaç duymaz. Hastanın gereken vitamin ve minerali alası için ameliyat sonrası dönemde ilk iki hafta sadece sıvı gıdalar tüketilmektedir. İlk 7 gün berrak sıvı gıdalar ile beslenen hasta sonraki 7 gün ise biraz daha yoğun kıvamlı gıdaları tüketebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası 30 günlük yemek listesi kapsamında sıvı ile beslenme süresi içinde herhangi bir sorun yaşamayan hastalar 2 haftanın ardından püre ile beslenmeye başlamaktadır. Yumuşak, çatal ile ezilmiş ya da püre haline getirilmiş gıdalar 30 gün sonuna kadar tüketilmektedir. İlk 30 gün sıvı ve püre yemek listesi içeriğine, hastanın fiziki ve sağlık durumu göz önüne alınarak uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

Tüp Mide Yemek Listeleri

Tüp mide ameliyatı sonrası 30 günlük yemek listesi içerisinde hastalar kilo verme sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmek, fiziki görünümlerini daha fit hale getirmek için diyet uzmanlarınca hazırlanan yemek listesine riayet etmek zorundadır. Hastalar bu süre içerisinde yüksek protein içeren ürünler ve lif oranı yüksek olan besin kaynaklarını kullanmak durumundadır. Ayrıca uzmanlar tarafından önerilen vitamin ve mineral takviyeleri de aksatılmadan alınmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası 30 günlük yemek listesi hastalara lezzet ve damak tadı sunmak yerine midenin daha hızlı iyileşmesi ve bu süre içerisinde sorunların baştan önlenmesi için uygulanmaktadır. 30 gün sonunda hastalar katı beslenme dönemine girerek damak zevklerine göre uygun içerikli ürünler tercih edebilir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir