Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı olmadan önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, tüp mide operasyonunun kişinin zayıflamasını sağlayacak mucizevi bir yöntem olmadığıdır. Pek çok morbid obez ve obez hastası birey, tüp mide ameliyatı olduktan sonra hızlıca kilo vereceğini ve fit bir görünüme kavuşacağını düşünse de gerçekler tam olarak böyle değildir. Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisindeki diğer tüm operasyonlar gibi kilo verme sürecini destekleyen bir işlemdir. Yani tüp mide ameliyatından sonra hastanın kaç kilo vereceği ve kilolarından kalıcı olarak kurtulup kurtulmayacağı kendi çabasına bağlıdır.

Tüp mide ameliyatı hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise ameliyatın fazla kilolarından şikâyetçi olan herkese yapılamayacağıdır. Tüp mide ameliyatı morbid obez yani ileri derecede obez sınıfına giren hastalara uygulanmaktadır. Ancak hastanın erken yaşta diyabet, hipertansiyon ve kolesterol gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalması durumunda obezite hastalarına da tüp mide ameliyatı uygulanabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgilerden bir diğeri ise ameliyat sonrası dönemdeki beslenme ve yaşam alışkanlıklarıdır. Pek çok kişi ameliyat sonrası dönemin kilo verme ve sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanma üzerindeki önemini bilmez. Ancak asıl önemli olan süreç ameliyat sonrasındaki beslenme sürecidir. Hasta tüp mide ameliyatından sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönemeyeceğini bilmeli ve kendini psikolojik olarak buna hazırlamalıdır. Ameliyat sonrasında hastaların bir psikolog ve beslenme uzmanı tarafından takip edilmesi önerilmektedir.

Tüp mide operasyonundan sonra beslenme 3 ana döneme ayrılır. Bunlardan ilki sıvı gıda tüketme dönemidir. Hasta sıvı tüketme döneminde proteini arttırılmış süt, tanesiz komposto ve çorba tüketebilir. Püre diyet döneminde ise haşlanmış patates veya yumurtayı püre haline getirerek tüketebilir. Katı gıdaya başladığı dönemde ise protein açısından zengin kalorisi düşük gıdalar tüketmeli poğaça, yaş pasta, ekmek ve kızartma gibi zararlı besinlerden uzak durmaya gayret etmelidir. Hastanın her 3 dönemde de doktor onayı alması halinde yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmesi tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir