Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?
Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı nedir diyorsanız bu ameliyat midenin büyük bir bölümünün cerrahi yollarla çıkarılması ile gerçekleşen bir operasyonu kapsar. Bu çıkarılan kısım ise midenin yaklaşık % 80’inini oluşturur. Yani midenin büyük bir kısmı bu ameliyat ile kaybediliyor. Geri kalan mide şekil olarak tüpe benzediği için de tüp mide ameliyatı deniliyor. Mide bu ameliyat ile büyük bir kısmını kaybettiği için yemek yeme oranı da azalır. Bu yolla büyük bir kilo verme oranı yaşanır.

Bu ameliyat midenin tepe kısmı olan bölümü, gövdesi ve antrum bölümünün büyük bir kısmının çıkarılması ile gerçekleşir. Küçük kenara komşu olan kısım bölgeleri ile pilor yerinde bırakılır. Bu ameliyat genelde laparoskopik olarak uygulanır. Ve geriye yaklaşık olarak 150 ml hacminde bir mide kalır. Bu ameliyat sonucunda ghrelin hormanu azaldığı için iştah azalması da yaşanır. Bu da kilo almak yerine kilo vermeye yardımcı olur. Tüp mide ameliyatı nedir sorusu da bu yolla cevap bulmuş olmaktadır.

Operasyonun Kriterleri

Bu mide operasyonu 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olanlar için uygundur. Diğer gruplar risk altına girer. Bu operasyon sonrası fazla kiloların % 80’i verildiği için diğer yaş grupları bunu kaldıramayabilir. Bu ameliyat için vücut kitle indeksi ölçülür. Bu indeks oranı ise 40 kg’ın üzerinde olmalıdır. Eğer hasta şeker hastalığı ve hipertansiyon sorunları yaşıyorsa bu hastalar da mide küçülme ameliyatından yararlanabilir. Ancak bu hastalar doktor kontrolünde ameliyat olmalıdır. Bu ameliyatta kesinlikle 18 ve 65 yaş kriteri uygulanır. Bunun dışına çıkmak suç sayılır. 18 yaşının altında olanlar bu ameliyatı kaldıramayacağı için genelde onlar uzak tutulur. Ayrıca belli başlı büyük sağlık sorunları olanlar da bu ameliyattan yararlanamazlar. Örneğin böbrek hastası bir kişi risk grubuna girdiği için diğer şartları taşısa bile bu ameliyattan yararlanması mümkün değildir. Bu hususlar dikkate alınarak tüp mide ameliyatı yapılabilir. Tüp mide ameliyatı nedir sorusu da bu şekilde ayrıntılı olarak cevabını bulmakla birlikte bu hususta dikkat edilecek unsurlara da değinilmiştir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir