Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tüp mide operasyonu genellikle laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Yani kapalı olarak gerçekleştirilir. Beş adet ufak keşiden karın boşluğuna giriş yapılır. Tüp mide ameliyatı sadece kısıtlayıcı bir operasyondur. Emilim azaltıcı bir etkisi yoktur.

Bu görüntüde midenin normal hali görülmektedir.

Yiyip içilenler midenin içinde birikir ve ince bağırsağa geçtikten sonra aldığımız bu gıdaların kalorisi vücut tarafından tamamen emilir.

Tüp mide ameliyatında ise midenin yaklaşık yüzde seksenini oluşturan kısım zımba yöntemiyle bölünür ve vücuttan çıkarılır. Geriye kalan kısım tüp şeklini aldığı için bu operasyon tüp mide veya İngilizce sleeve gastrectomy olarak adlandırılır.

Tüp mide operasyonu sonucunda küçültülmüş mide ile tüketilen gıda miktarı azalırken emilimin aynı kalması bu operasyonun dezavantajlarından birini oluşturur. Veya başka bir deyişle az miktarda ama kalori değeri yüksek gıdalarla beslenen biri yediklerinin kalorisini tamamıyla alır. Bu da tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı oranını yükseltir. Bir diğer dezavantajı ise vücuttan çıkarılan yüzde seksen oranındaki midenin yok ediliyor olmasıdır. Bu sebeple midenin artık orijinaline geri dönüşü artık mümkün olmayacaktır.

Yazar : Op.Dr. Fakı Akın

https://www.drfaki.com/tup-mide-ameliyati-nedir.php

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir