Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tüp mide operasyonu genellikle laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Yani kapalı olarak gerçekleştirilir. Beş adet ufak keşiden karın boşluğuna giriş yapılır. Tüp mide ameliyatı sadece kısıtlayıcı bir operasyondur. Emilim azaltıcı bir etkisi yoktur.

Bu görüntüde midenin normal hali görülmektedir.

Yiyip içilenler midenin içinde birikir ve ince bağırsağa geçtikten sonra aldığımız bu gıdaların kalorisi vücut tarafından tamamen emilir.

Tüp mide ameliyatında ise midenin yaklaşık yüzde seksenini oluşturan kısım zımba yöntemiyle bölünür ve vücuttan çıkarılır. Geriye kalan kısım tüp şeklini aldığı için bu operasyon tüp mide veya İngilizce sleeve gastrectomy olarak adlandırılır.

Tüp mide operasyonu sonucunda küçültülmüş mide ile tüketilen gıda miktarı azalırken emilimin aynı kalması bu operasyonun dezavantajlarından birini oluşturur. Veya başka bir deyişle az miktarda ama kalori değeri yüksek gıdalarla beslenen biri yediklerinin kalorisini tamamıyla alır. Bu da tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı oranını yükseltir. Bir diğer dezavantajı ise vücuttan çıkarılan yüzde seksen oranındaki midenin yok ediliyor olmasıdır. Bu sebeple midenin artık orijinaline geri dönüşü artık mümkün olmayacaktır.

Yazar : Op.Dr. Fakı Akın

https://www.drfaki.com/tup-mide-ameliyati-nedir.php

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Operasyonuna Nasıl Karar Verilir?

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Tüp mide ameliyatı olmadan önce bilinmesi gereken en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir