Tüp Mide Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp Mide Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı zayıflamak ve fit bir görünüme kavuşmak isteyen herkese uygulanmaz. Kişinin tüp mide ameliyatına uygun olabilmesi için morbid obez yani ileri derecede obez sınıfına girmesi gerekir. Bazı durumlarda obez sınıfına giren hastanın diyabet, kolesterol ve hipertansiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalması, tüp mide ameliyatına uygun görülmesini sağlayabilir.

Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arasındaki morbid obez ve obezlere uygulanır. Operasyon genellikle 1,5 saatte tamamlanır ve hasta işlemden 3 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür ancak olası komplikasyonların tamamı hayati tehlike taşımaktadır. Bu nedenle kişinin işlem sonrasında 3 gün boyunca hastane ortamında sıkı şekilde takip edilmesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı esnasında hastanın midesinin giriş ve çıkış kısmına karışılmadan %80’i alınır. Bu sayede hastanın midesi küçülür ve hasta daha az yemek yemeye başlar. Ancak operasyon sonrasında sağlıksız beslenmeye ve zararlı alışkanlıklara devam edilerek zayıflanabileceği düşünülmemelidir. Tüp mide ameliyatından sonra uzman önerileri doğrultusunda beslenme ve yaşam tarzında değişiklik yapılmalıdır. Hasta ameliyat olduğu için beslenmesine dikkat etmeden zayıflayabileceğini düşünmemelidir.

Beslenme, tüm mide küçültme ameliyatları sonrasında önemlidir. Hangi operasyon yapılırsa yapılsın işlem sonrasında hasta beslenmesine dikkat etmiyor ve zararlı alışkanlıklarından vazgeçmiyorsa yeteri kadar zayıflayamaz ve verdiği kiloları bir süre sonra tekrar alır. Bu nedenle tüp mide ameliyatının kilo verme ve zayıflama sürecini destekleyen bir işlem olduğu unutulmamalı operasyon sonrasında beslenmeye özen gösterilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme 3 aşamaya ayrılır. Ameliyat sonrası ilk 2 hafta hastanın yalnızca sıvı gıda tüketmesi 2 ila 4. hafta arasında yalnızca püre haline getirilmiş gıdalar tüketmesi, 5. haftadan itibaren katı gıdaya geçmesi gerekir. Hasta doktor kontrolü dahilinde ameliyat sonrası dönemde düzenli olarak yüksek proteinli diyet içecekleri tüketmelidir. Yüksek proteinli diyet içecekleri kas kaybını engelleyerek kilo kaybının yağdan yaşanmasını sağlayacak ve bu sayede kişinin daha sağlıklı şekilde zayıflamasına yardımcı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir