Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Tüp mide ameliyatı, günümüzde en fazla uygulanan cerrahi operasyonlar arasında yer alır. Obez ve morbid obez sınıfına giren hastaların zayıflamasına ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmasına destek olmak amacıyla yapılan tüp mide ameliyatı, genel cerrah ve uzman sağlık ekibi kontrolünde gerçekleştirilir.

Tüp mide ameliyatı, obezite hastalarının zayıflaması için uygulanan ve düşük komplikasyon nedeniyle diğer mide küçültme ameliyatlarına kıyasen daha sık yapılan cerrahi bir operasyondur. Tüp mide ameliyatı hakkında uzmanlara pek çok soru sorulmaktadır. İşte bu sorulardan bazıları ve cevapları:

Obezite Hastası Olmayan Fazla Kilolu Kişiler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir mi?

Tüp mide ameliyatı zayıflamak isteyen herkese uygulanmaz. Kişinin tüp mide ameliyatı olabilmesi için morbid obez sınıfına girmesi gerekir. Hastanın morbid obez sınıfına girmediği ve normal obez sınıfında olduğu durumlarda da doktorun uygun görmesi halinde tüp mide ameliyatı yapılabilir.

Kişi, obezite hastasıysa ve fazla kiloları nedeniyle diyabet, hipertansiyon, böbrek yetmezliği ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyorsa tüp mide ameliyatı için uygun görülebilir. Ayrıca tüp mide ameliyatının yapılabilmesi için kişinin 18-65 yaş aralığında olması gerekir. 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük kişilerin ameliyat olup olamayacağına yalnızca doktor karar verebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Taburcu Olunur?

Tüp mide ameliyatı basit bir işlemdir ve ameliyat sonrasında komplikasyon gelişme riski oldukça düşüktür. Buna rağmen tüp mide ameliyatından sonra hastanın ilk 3 gün hastanede kalması ve doktor gözetiminde takip edilmesi gerekir. Çünkü ameliyat sonrası komplikasyon riski düşük olsa da oluşabilecek komplikasyonlar hayati tehlike taşımaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İyileşme Dönemi

Tüp mide ameliyatından sonraki ilk 2 hafta hasta yalnızca sıvı gıda tüketir. Ameliyat sonrasındaki 2. hafta ila 4. hafta arasında hastanın püre haline getirilmiş besinler tüketmesi, operasyon sonrasındaki 5. haftadan itibaren katı gıdaya geçmesi gerekir. Hasta ameliyat sonrasında sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsa yüksek miktarda protein içeren gıdalar tüketmelidir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir