Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri
Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Tüp Mide Ameliyatı Çeşitleri

Mide küçültme ameliyatı da kendi içinde çeşitlenerek uygulanır. Tüp mide ameliyatı çeşitleri üçe ayrılarak verilir. İlk ameliyat normal tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyatta midenin yaklaşık % 80’i alınarak ameliyat yapılır. Hasta kalan mide ile yaşamını sürdürmeye devam eder. Bu tür ameliyatlarda asla geri dönüş olmaz. Bu ameliyat 1,3 cm büyüklüğünde keselerin açılması ve sonrasında ucunda kamera olan özel cerrahi aletler yardımı ile kesilerek müdahale edilmesi işlemine denir. Burada midede açlık hissiyatı veren ghrelin hormonu üreten bölüm komple alınır. Size açlık hissi verme gibi bir durum asla yaşanmaz.

Diğer önemli ameliyat ise gastrik Bypass ameliyatıdır. Sürekli yeme ihtiyacı duyan ve her zaman karbon hidrat tüketen hastalar için bu ameliyat uygulanır. En iyi sonuç veren mide küçültme ameliyatı da bunun için denebilir. Bu ameliyat laparoskopik yöntem ile yapılır. Bu ameliyat ile midenin küçük bir bölümü alınarak doğrudan ince bağırsağa bağlanır. Tüp mide ameliyatı çeşitleri arasında bu ameliyatın farkı midenin tamamının alınmamasıdır. Sadece kullanım dışı bırakılması sağlanır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

En çok konuşulan ameliyatlardan birisi de mide kelepçesi ameliyatıdır. Bu yöntemin diğer adı ise silikon gastrikbant olarak bilinir. Bu yöntem ile yemek borusu ile midenin birleştiği kısmın yaklaşık 3 ya da 4 cm aşağısına silikon bant takılır. Mide böylece iki ayrı bölüme ayrılır. Midenin üst bölümü daha küçüktür ve gıda tüketimi sırasında bu cep dolduğu için hemen tokluk hissi oluşur. Ayrıca bu ameliyatının diğer bir farkı ise geri dönüşümsüz olmamasıdır. Arzu edildiği taktirde bu bant mideden çıkartılabilir.

Tüm bu mide ameliyatları içinde ortak olan nokta kilo vermektir. Bu ameliyat yöntemlerinden birini uzman kişilerce yaptırarak en kısa sürede birçok kilonuzdan kurtulabilirsiniz. Bu üç mide ameliyatı da sağlıklı bir şekilde yapıldığı taktirde fazla kilonuzdan kurtulmuş olacaksınız. Tüp mide ameliyatı çeşitleri olan bu üç ameliyat hakkında daha detaylı bilgilere uzmanlarca da ulaşabilirsiniz. Alanında uzman olan bir cerrahtan sağlığınıza uygun mide ameliyatı seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir